İsviçre tipi fondü keyfi… Chalet

İsviçre tipi fondü keyfi… Chalet

Swissotel’in bahçesinde yer alan ve İsviçre alplerindeki bir chalet şeklinde döşenmiş bu mekan şöminesi, ahşap masa ve sandalyeleri, perdeleri ve tabaklarıyla içeri girdiğin andan itibaren seni farklı bir moda sokuyor.

IMG_1864

İşviçre’den getirdikleri güzel peynirleri ve çikolataları kullanarak hazırladıkları fondüleriyle ünlü olan Chalet’de  klasik ana yemek ve salataların yanı sıra raklet, füme etlerle hazırlanmış başlangıçlar, peynir ve et fondü çeşitleri bulmak mümkün.

Özel İsviçre peynirleri kullanarak hazırladıkları peynir fondüsünün yoğun yapısı, tadındaki keskinlik çok güzeldi. Fondünün yanında kare kare kesilmiş ekmekler getiriyorlar aslında ama benim isteğim sonucu patates ve turşu da getirdiler.

Kuver olarak getirdikleri pretzel tarzı ama poğaçamsı ekmekleri ve yanındaki içinde fesleğen ve biber olan peynirleri de çok lezzetliydi. Ben o ekmekleri fondüye batırmayı daha çok tercih ettim açıkçası.

IMG_1868

Şarap menüsüne bakınca tabi biraz şaşırdık. 130 TL’den başlayan fiyatları Ancyra şarabına yazdıklarını ve Egeo Cabernet Sauvignon’un 180 TL olarak listelendiği menüyü görünce markette satılan fiyatların en az 3 katını ödemek zorunda olmak bizi rahatsız etti açıkçası. Ana yemekler için belirlenen fiyatlar sadece oraya özgü ve kendi yörelerinden özel olarak ithal edilmiş içeriklere sahip bir yemek yediğimiz düşüncesiyle daha kabul edilebilirdi.

Ancak buraya gidecek olanlara önerim, biraz daha kalabalık grup halinde gidip, birden çok fondü ve raklet çeşidi deneyebilmek, yemek üstüne 4-5 kişi çok rahat çikolatalı fondüyü paylaşabilir. Peynir fondü çok yoğun olduğu için çok doyurucu ve tüm fondüler gibi en az iki kişilik ısmarlanabiliyor.

IMG_1876

Giderken rezervasyon yaptırmayı ve şarap içmen durumunda kesin olarak 100 liranın üstünde bir hesap ödeyeceğini unutma. Sık sık gitmek ekonomi için zor olsa da fondü severlerin denemekten çok keyif alacağı bir yer.

Chalet Restoran – Bayıldım Caddesi No.2 Maçka, 34357 Maçka – Beşiktaş / İstanbul

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.