Nişantaşı’nda kalabalıktan sıkılanlara sakin ortamda pizza keyfi…La Trattoria Leon

Nişantaşı’nda kalabalıktan sıkılanlara sakin ortamda pizza keyfi…La Trattoria Leon

İtalyan mutfağını ve trattoriaların rahat sempatik ortamını seviyorsan Nişantaşı’ndaki bu sevimli yeri mutlaka denemelisin. Nişantaşı’nın kalabalığının bir adım ötesinde sakin huzurlu bir ortamda leziz pizzaların, makarnaların ve balıkların tadını çıkarabilirsin.

leon (4)

Sen de benim gibi italyan mutfağına gittiğinde direk pizzalara yöneliyorsan buradaki 22 çeşit pizzayı görünce seçim yapmakta zorlanacaksın. Dana ve domuz şarküteri ürünlerinin lezzeti müthiş, bu da pizzaların lezzetini iyice arttıran bir unsur olmuş bence. 2 italyan ortak ve bir türk ortağın açtığı bu trattoria’da belli ki ürünler İtalya’dakilerle aynı lezzette olacak şekilde seçiliyor ya da İtalya’dan özel olarak getiriliyor. Pizzaları ise Napoli tarzı ortasındaki hamur ince olmasına rağmen daha yumuşak olacak şekilde hazırlanıyor.

leon

Yemeğe başlarken lavaş ekmeği gibi küçük üçgen focaccia dilimleri leziz bir zeytinyağı ile servis ediliyor. Beyaz veya kırmızı ev şarabını yarım lite olarak da seçmen mümkün, şarap da cam süt şişesi ve eski tip su bardaklarında sunuluyor. Tuğlalarla döşenmiş duvarları, duvarlarda asılı kartpostallar ve renkli masa örtüleri örtülmüş tahta masalarıyla kendini rahat hissedeceğin bu mekanda servis elemanları da aynı rahatlıkta ve güler yüzle servis yapıyorlar.

leon (2)

Başlangıç olarak yediğimiz melanzane (kızarmış patlıcanın domates sosu ve parmesanla fırınlanmış şekli) lezzetliydi ama yine de güveçte sunulmaması ve domates sosunun yetersizliği sebebiyle benim favorim değildi. Pizza seçenekleri ise kremalı, domates soslu, kapalı, vejeteryan şeklinde bir çok çeşidi içerdiğinden ben bol malzemeli olanlardan Capriciossa’yı (domates sosu, mozarella, proschitto, mantar, siyah zeytin, enginar ve domuz salamı) denedim, çok lezzetliydi. Malzemesi bol, hamuru incecik, domates sosu kararında ve mozarellaları üstündeydi, uzun zamandır özlediğim pizza keyfini burada yaşamış oldum diyebilirim.

leon (3)

Kum midyeli spaghettinin de müthiş olduğu bu trattoriadaki levrekleri ve dana jambonlu rokalı kapalı pizzayı da en kısa zamanda denemeyi istiyorum.

photo (49)

Muhabbet etmeye, uzun oturmaya, keyif yapmaya çok elverişli bu mekanın geniş iç bölümünün duvarlarını dışarıdaki balkon kısmı gibi biraz daha doldurabilirler bence, o zaman iyice italyan trattoriası olur.  Sen de italyan lezzetlerini seviyorsan, Nişantaşı’nda ev gibi bir ortam arıyorsan en kısa zamanda burada güzel pizzaları, deniz mahsüllerini, tiramisuyu ve panna cottayı denemelisin.

La Trattoria Leon – Ahmet Fetgari Sokak 40/A, Teşvikiye, Şişli (Teşvikiye Cami’nin hemen arkasında kalıyor)

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.