Sağlıklı orijinal yemekler ve keyifli bir ortam için… Lokanta Maya

Sağlıklı orijinal yemekler ve keyifli bir ortam için… Lokanta Maya

2010 yılında daha Karaköy şuan ki popülerliğine ulaşmamışken New York’ta eğitim almış ve çalışmış şef Didem Şenol tarafından açılan Lokanta Maya, açıldığı günden beri her şeyin özenle yapıldığı, huzurlu ve keyifli bir restoran.

İlk açıldığı sene sadece Perşembe, Cuma ve Cumartesi akşamları hizmet veren Lokanta Maya’ya şimdi Salı akşamı bile gitmek istersen önceden rezervasyon yaptırman şart. Nedir burayı özel kılan dersen? Her gün değişen mevsime uygun, sağlıklı ve lezzetli yemekleri ve Karaköy’ün huzurlu ve çevreyi çok da umursamaz halini yansıtabiliyor olması diyebilirim.

photo (12)

Her gün farklı bir menü hazırlamak gerçekten özen gerektiren bir şey! Fiyatların da çok yüksek olmadığını gördükten sonra buranın ticari kaygıların biraz daha kenara atıldığı,  yemeğin keyifle yapıldığı ve sunulduğu bir yer olduğunu kısa sürede anlıyorsun.

photo (10)

Menü başlangıçlar ve ana yemekler olarak iki bölümden oluşuyor. Başlangıçların içinde tabi ki salata da var. Menüde neredeyse her gün bulunan lezzetlerden biri mücver, tarifini de aynaya yazmışlar zaten. Onun dışında narlı otlu baklagil salatası ve karamelize levrek de akşam menüsünde bulabileceğin lezzetlerden.

photo (13)

Salata olarak benim gittiğim günün menüsünde olan rokforlu yeşil elmalı hindiba salatası da süperdi, bulursan kaçırma derim. Ana yemeklerden ise ben karamelize levreki denedim, müthişti ama somon olduğu güne de denk gelmeyi çok isterim. Bence balık seviyorsan burası ahtapot, çipura, somon ya da levrekin çok değişik ve güzelini yiyebileceğin bir yer, mutlaka denemelisin.

photo (11)

Yemeklerin sunumu süper ama benim gibi kocaman dopdolu tabakları seviyorsan “acaba doymayacak mıyız?” diye düşünebilirsin. Ancak adam başı bir başlangıç ve bir ana yemekle çok aç olsan bile sağlıklı ve keyifli bir şekilde doyarsın. Biz tatlıları da denemek istediğimiz için iki kişi bir ana yemek paylaştık ve yetti. Tatlılardan dondurmaları mutlaka denemelisin, görünüşlerinden değişik olduklarını çaktırmasalar da çikolatalı bergamutlu dondurma müthişti, kaçırmamak gerek. Ilık çikolatalı kekin  yanında servis edilen lavantalı dondurma da çok güzeldi ama o kadar çikolata tadıyla gölgelendi. Çikolata krizi geldiğinde çikolata şelalesinin daha az akışkan çikolatasını olan ılık çikolatalı keki yiyerek keyfine keyif katabilirsin. Eğer creme brule ve muzu seviyorsan burada güzel bir kombinasyonu var, o da denemeye değer…

photo (14)

Sağlıklı ve lezzetli bir yemek için, kaliteli Türk şarapları ve güzel kokteyller için, yemek üstüne tatlı kaçamağı için özenle işletilen Lokanta Maya’yı denemelisin.

Lokanta Maya – Kemankeş Cad. 35 A Karaköy İstanbul

P.S. Her ayın ilk pazarı kahvaltısı da var, denemek gerek.

Paylaş

1 comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.