Deniz mahsüllerini bir de Yunan adalarında yemek gerek… Passas Sakız

Sakız adasında deniz kenarında balık yemenin keyfi gerçekten çok ayrı. Rengarenk tahta sandalyelerde otururken yeni yakalanmış ahtapotları görünce balıkların ne kadar taze olduğunu direk anlıyorsun.

fotograf (1)

Güzel zeytinyağı sürülmüş kızarmış ekmekler ve leziz bir peynirle hazırlanmış Greek salata ile başladığın bu ziyafetin hiç bitmemesini isteyeceğine eminim. Taze mezeleri ve güzel balıklı ara sıcaklarıyla gerçek bir lezzet şöleni yaşayacaksın.

fotograf

Özel bir sosta bekletilmiş ızgara ahtapotun kırmızı renkli görüntüsü korkunç olsa da ben hayatımda bu kadar lezzetli bir ahtapot hiç yememiştim, senin de bu lezzeti hiç unutamayacağına eminim. Karides güveci, kalamar ızgarası da çok güzel yemekleri olan Ege balıkçılarından bile iyiydi.

fotograf (2)Eğer kalabalık bir grupla birlikte gidersen önerdikleri ara sıcakların hepsini denemeni öneririm. Bu güzel lezzetleri birçoğunu denemek için açken öğle yemeğine gidip Uzo eşliğinde balık keyfini tüm güne yayabilirsin.

Passas Taverna – Lagada, Chios +30 2271074218

P.S. Çeşme’ya bu kadar yakın bir yerde çeşme fiyatlarından çok daha ucuza muhteşem yemekler yemek mümkün. Çeşme Marinanın oradan kalkan teknelerle Sakız’a kolayca ulaşabilirsiniz.

Paylaş

1 comment

  1. Ahmet Saranoz

    grek salatasının üzerindeki peyniri salatanın içine ezerseniz; doğal zeytinyağı ile nefis bir peynir sos oluyor, ahtapotunu (sirkeli boiled dediklerini kastediyorum) tek geçerim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.