New York’taki Favori Üçlü

New York’taki Favori Üçlü

Başlığa aldanıpta fast food chainlerini mi yazıyor bunlar demeyin lütfen. New York’un şahsına münhasır 3 hamburgercisinden bahsederek konuk yazarlığa ilk adımımı atıyorum. Hiç utanmadan, sıkılmadan, değerli yazar arkadaşlarıma katkı yapmak için alternatif hamburger adresleri ile giriş yapıyor, hamburger konusunu bir kere daha açıyorum.

1- Ruby’s

New York’un en renkli bölgelerinden Soho’da bulunan Ruby’s klasik hamburger konseptinin dışına çıkmasıyla dikkat çekiyor. Menüsünde çorbalar, salatalar ve makarnalarda bulunduran Ruby’s’den Avustralya usülü hamburgeri denemeden çıkmak büyük bir hata olur. Menüde birkaç çeşit hamburger var ancak benim tercih ettiğim bronte burgerdı. Ekmeği ve içerisindeki özel sosu, gerçekten de onu klasik Amerikan burgerinden farklı kılıyordu. Bu arada unutmadan; Ruby’s’in mottosu, “French fries olmadanda hamburger afiyetle yenebilir”. Evet, burgerlerin yanında sadece salata ikram ediyorlar. Patates severlere duyurulur:) Avustralya birası ise denemeye değer.

photo (81)

Adres: 219 Mulberry St (between Spring St & Prince St) New York, NY 10012

2- Burger Joint

Zagat’ta 1 numaranın değişmez sahibi, Burger Joint. Le Parker Meridien otelinin içerisinde, hemen resepsiyonun yanında dev bir perdenin arkasına saklanmış olan Burger Joint gerçeken New York’un en leziz hamburgerlerinden birini sunuyor. İnanın o kuyrukta dakikalarca bekleyip sonrasında siparişinizi verip, ilk ısırığınızı aldığınızda iyi ki de beklemişim diyorsunuz. İkinci ve üçüncü ısırıkta ise kesin olarak ikinciyi yemeye karar veriyorsunuz. Hamburgerlerin boyutu, klasik Amerikan porsiyonlarına göre ufak kalıyor ancak yanındaki french fries her hamburgerseverin gönlünü fethedecek düzeyde. Yanında Sam Adams şiddetle tavsiye edilir.

photo (80)

Adres: Le Parker Meridien 119 W 56th St New York, NY 10019

3- Corner Bistro

Sıra geldi, How I Met Your Mother’ın bir bölümüne konu olacak kadar ün salmış bir hamburger mabedine. Corner Bistro’yu yukarıdaki iki adresten biraz daha farklı bir yere koyuyorum ben. Ne yalan söyleyeyim, bacon kullanmaları beni benden alıyor:) Buranın hamburgerindeki farklılık, sos ve ekmekten ziyade pişirme tarzından geliyor. Köfteler özenle tepsilere dizilip, fırınlanıyor. Bu pişirmenin farkını, hamburgeri ısırdığınızda anlıyorsunuz. Kendi suyunda pişmiş köftenin lezzeti bir başka oluyor. Buradaki favori menüm, Bistro burger, french fries ve Mc Sorley’den oluşuyor.

photo (79)

Adres: 331 W 4th St (between Jane St & 12th St) New York, NY 10014

Yazan : Can Gözegir

Paylaş

1 comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.