Antep mutfağının en güzel lezzetlerini denemek için… Aşina Gaziantep

Antep mutfağının en güzel lezzetlerini denemek için… Aşina Gaziantep

Antep mutfağı denince akla gelen yuvalama, antep dolma, içli köfte ve kebap gibi lezzetleri keyifle oturup sohbet eşliğinde yemek istersen güzel bir restoran olan Aşina’ya mutlaka uğramalısın.

Yuvalama, içinde hamur topları ve kuzu eti olan yoğurtlu bir çorba şeklinde antep yemeği. Esasen Adana’ya özgü olan analı kızlı ise minik köftelerin ve bir adet büyük içli köftenin bulunduğu domatesli ve salçalı bir çorba; burada yediğim süperdi. Yemeğe başlamak için ideal lezzetler olan yuvalama ve analı kızlıyı Aşina’da mutlaka denemelisin.

photo (96) photo (94)

İçli köfte seven sevmeyen herkesin burada bu lezzetli denemesi lazım. İstanbul’da yumurta şeklinde içli köftelere alışık olmamıza rağmen buradaki içli köfteler silindir şeklinde kroketler gibiydi. Kıyması çok lezzetli ve tadı çok hafifti, kesinlikle denemeni öneririm.


photo (95)

Antep dolma ise ekşili bir sos içinde yemekmiş gibi servis ediliyordu. Sen de antep dolmaya bayılıyorsan bir de burada denemelisin.

photo (93)

Baştan sona tüm klasikleriyle güzel bir antep yemeği yemek istiyorsan, evlenen çiftlerin de düğün sonrasında büryan yemeğe geldikleri Aşina’yı denemelisin. Yuvalama ile başlayıp ara sıcakların tadını çıkardıktan sonra patlıcanlı kebap, simit kebabı gibi lezzetleri de burada deneyebilirsin. Ancak bu yemeklerin harika olduğu Halil Usta ve İmam Çağdaş ile ilgili yazılarımızı da okuyup, az vaktin varsa tüm yemekleri en güzel yerinde denemeni tavsiye ederim.

Afiyet olsun!

Aşina – Kıbrıs Caddesi No: 46 (Emniyet Müdürlüğü Karşısı) Şehitkamil / Gaziantep

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.