New York’ta Meksika mutfağıyla Salsa Zamanı!

New York’ta Meksika mutfağıyla Salsa Zamanı!

Her ne kadar Meksika sınırına uzak olsa da, New York kozmopolitliğinin gereği Meksika mutfağının da en önemli birkaç temsilcisini bünyesinde barındırıyor. Bu hafta, onlardan kendime en yakın bulduğumu, Rosa Mexicano’yu anlatmak istiyorum sizlere.

Kapısından adımınızı attığınız anda büyüleyici bir atmosfer karşılıyor sizleri. Fondaki müzik, müthiş kalabalığın gürültüsüne karışıyor. Rezervasyonunuz yoksa beklemek kaçınılmaz ancak buna üzüleceğinize ihtimal vermiyorum. Yemeğe oturana kadar, Rosa Mexicano’nun fenomeni “Frozen Margarita” ile mutlaka tanışın. İnanın Margarita hiç bu kadar güzel olmamıştı. Hafif bir alternatif ise “Dos Equis” olabilir.

rosa3

Gelelim masaya oturduktan sonraki kısma. Meksika mutfağının olmazsa olmazı “Guacamole” ile başlama teklifini kabul etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Chicarito, siz siparişi verir vermez guacamole için gerekli olan bütün malzemeleri yanınıza getiriyor ve yapımına başlıyor. Taze taze yediğiniz guacamole sonrasında ise direkt olarak ana yemeğe geçmenizi tavsiye ederim çünkü ana yemeklerin porsiyonları oldukça büyük, e bir de yanında sürprizleri olunca midede yer bulmak zor olabilir.

rosa mexicano

Rosa Mexicano’da ana yemek tercihim “Tampiquena con Camarones”. Chipotle sosun içerisinde pişen biftek parçaları ve jumbo karides hiç bu kadar uyumlu olmamıştı. Üzerindeki keçi peynirli arugula salatası ve bir parça lime ile lezzetin dozajı tavan yapıyor. Arugula’nın bir çeşit roka olduğunu, genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştiğini de belirteyim. Yemeğin yardımcı oyuncuları da bir o kadar lezzetli. Kırmızı fasulyeli chili ve mısır tortillası her yerde bulamayacağınız cinsten.

rosa2

Bu yemeğin üzerine New York sokaklarında turlamak size iyi gelecektir, emin olun:)

Rosa Mexicano – 9 E 18th St New York, NY

Yazan: Can Gözegir

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.