Alaçatı’da Ege lezzetlerine doymak isteyenlere… Asma Yaprağı

Alaçatı’da Ege lezzetlerine doymak isteyenlere… Asma Yaprağı

Alaçatı’nın ara sokaklarında bulunan bu gizli bahçeye gittiğinde evde yapılmış lezzette yemeklerin yaratıcılıkla nasıl buluştuğunu anlayacaksın. Ege mutfağının vazgeçilmezi güzel otlar, enginar, şevketi bostan, kabak çiçeği gibi lezzetleri bir arada bulabildiğin Asmaaltı’nın bahçesi ise insanda bir Yunan adasındaymış hissi uyandırıyor.

IMG_3211IMG_3212

Mezeleri seçmek için masadaki meraklı birkaç kişiyi toplayıp mutfağa gidiyorsun, sahibesi bayanla içeriklerini öğrendiğin güzel bir sohbet sonrasında muhtemelen bir çoğunu sipariş etmiş şekilde masaya geri dönüyorsun.

Bu denemeler sonucunda ben üstünde cacık olan enginar ve kabak çiçeği dolması dışında diğer tüm lezzetleri gerçekten çok beğendiğimi söyleyebilirim. Cevizli şevketi bostan ve cibesli girit kabağı müthişti. Peynirli patlıcanı ve boşnak böreğini de çok beğendim. Kabak çiçeği dolmasının pirinci çok olduğundan kabak çiçeğinin tadını gölgede bırakmıştı ama içi peynir dolgulu kabak çiçeği kızartma lezzetliydi. Buğdaylı ve karışık otlarla hazırlanan salatalar ise çok keyifliydi.

IMG_3213 IMG_3224

Ana yemek olarak tandır, saç kavurma veya köfte seçenekleri var. Ben tandırı çok sevdiğim için en çok onu beğendim ama saç kavurma da çok lezzetliydi.

IMG_3231

Rakıyı sürahide servis etmeleri haricinde her şey çok keyifliydi. Evde bu lezzetleri çok fazla yemiyorsan daha da çok keyif alacagina eminim. Bizim gibi bu tip mezeleri evde çok sık yiyorsan deniz kenarında bir balıkçıya gitme fikrine daha sıcak bakabilirsin.

Afiyet olsun!

Asma Yaprağı – Tokoglu Mahallesi 1005 sokak No:50 Alaçatı – Çeşme (0232 716 01 78)

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.