Çeşme’de hayal kırıklığı…

Çeşme’de hayal kırıklığı…

Çeşme’de balık ve mezelerden oluşan bir yemeği akşam yemeği olarak daha çok tercih ediyoruz. Uzun, mezelerle donatılmış sofralarda keyifli bir muhabbetle denizin getirdiği açlığımızı güzelce gideriyoruz. Hele sadece hafta sonu için gidiyorsak o Cumartesi akşam yemeğinin bizim için önemi tabi ki çok büyük. Böyle bir durumda da insan iyi bir servis, güzel yemekler istiyor ki sadece yemeğe ve muhabbete konsantre olabilsin.

Tam da böyle bir Cumartesi gününde, bütün arkadaşlarımızla toplanıp Kydonia’ya gittik. Daha önceki yıllarda Neredeyesek ekibi olarak güzel yemek yediğimiz bu yeri aslında biz önermiştik. Farklı mezeleri, küçük küçük tapas tarzı sunumlarıyla bir yığın değişik lezzet deneyebileceğiniz bir yer Kydonia. Ancak, bu seneki servis ve yemek anlayışında gerçekten bir problem olduğu konusunda sizi uyarmak isteriz. İstanbul Kuruçeşme’de da bu sene şube açan bu yerin umarım o şubesi eski kalitesini koruyordur.

IMG_3538IMG_3533Mezelere gelince; beyaz peynir ezine peyniri labne ve süzme yoğurt karışımından oluşan içinde badem parçaları olan peynirli ezme çok lezzetliydi ve ikram olarak en başta zahter benzeri baharat ve otların ince kıyılmasıyla hazırlanan meze ve zeytinle birlikte masada hazır ilk açlığınızı gidermek için bekliyordu. Sonra bir garson eşliğinde meze bölümüne gidip zevkinize göre birçok meze seçmekte fayda var, porsiyonlar küçük olduğu için 2 kişi çok rahat 4-5 çeşit meze ve 1-2 ara sıcak yiyebilir. Yogurtlu semizotu gibi görünen bademli zaho ve köz patlıcan soğuk mezeler içinde en beğendiklerimdi. Köz enginar, levrek marin, enginar salatası gibi mezeleri denemeni çok tavsiye etmem.

IMG_3543IMG_3556

Ara sıcaklardan ise acılı sosları seversen asma yaprağında sardalye ve sıcak ot tabağı güzeldi. Girit kabağı ve ızgara kalamar da denenebilir. Izgara ahtapot ise olabilecek en kötü tercihti, çok kurutulmuş ve lezzetsizdi.

IMG_3557 IMG_3570Yemeklerimizin servis sureci de çok yavaş olduğundan ana yemek için artık saat çok geçti, biz de en azından tatlı bir son yapalım dedik. Ancak sakızlı muhallebi ve dondurmalı irmik helvası hem ayrı zamanlarda geldi hem de ikisinin de yapılırken şekeri unutulmuştu. Çikolata şelalesi, normal lezzetteydi ama diğerleri arasında en yenilesi olandı.

Zorlu bir Cumartesi akşam yemeğine 6 kişi iki şişe şarap içerek 100 lira verdiğimiz için, buraya özellikle hafta sonu gitmemenizi öneririm. Daha önceki yıllarda gidip memnun olduğum bir yer olduğu için hafta içi belki şans verilebilir diye düşündüğümden, gitmeyi düşünürsen yukarıda bahsettiğim yemekleri tercih etmeni öneririm.

Kydonia – Port Alaçatı Yat Limanı, No. G3 Alaçatı, Çeşme, İzmir

P.S. İki gün önce ve gününde bir daha aramama rağmen rezervasyonunuz yok dediler, ama bir şekilde o dolulukta ayarladılar. Bir de İstanbul’un işletmesi farklıysa orada böyle sorunlarla karşılaşmayabilirsin.

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.