İstanbul’da bir Sushi cenneti…

İstanbul’da bir Sushi cenneti…

İstanbul’da güzel bir sushi mi yemek istedin? Hiç aklına gelmeyecek malzemelerle hazırlanmış lezzetli rollar, sashimi ya da nigiriler yemek istiyorsan mutlaka Arşipel Sushi Bar’a uğramalısın.

Bir Türk olarak çiğ balık yeme düşüncesi ilk anda garip gelse de güzel sushiler yemeye başlayan bütün arkadaşlarım için sushinin sürekli akla gelen özlenen bir lezzet olduğunu biliyorum. Arşipel’de sashimilerin (pilavsız şekilde servis edilen çiğ balıkların) bir çok çeşidini bulabilirsin. Ton balığı, somon gibi klasik lezzetlerin yanı sıra palamut sashimi ya da kılıç balığı sashimi gibi lezzetler deneyebilirsin. Başlangıç olarak ise ton balıklı keçi peynirli sashimiyi ya da edamameyi çok tavsiye ederim.

fotograf (21)

Buharda pişmiş pirincin üstünde çiğ balıkların servis edilmesi şeklinde hazırlanan nigirilerin de bir çok çeşidini burada bulabilirsin. Roll yemek istediğinde ise buranın menüsü gerçekten çok geniş. Klasik rollardan california roll, philedelphia roll gibi rollları bulabileceğin Arşipel’de bence bilgili garsonlarla ya da bu güzel sushileri hazırlayan daha önce Benihana gibi Londra’daki önemli Japon restoranlarında çalışmış yetenekli şef Barlas Bey ile konuşarak daha farklı ve özellikli rolllar denemelisin. Menüde bulunan yengeçli, avokadolu üzerinde yengeç, karides, deniz tarağı ve japon mayonezi ile hazırlanmış sos bulunan Fuji Roll’u mutlaka tatmalısın. Daha menüye eklememiş oldukları rollardan ise çilekli ve ton balıklı Strawberry Roll ve içerisinde ızgara bonfile ve kuşkonmaz olan Beef Roll gerçekten müthiş. Üzerinde ince doğranmış ve una bulanıp kızartılmış pırasa parçaları bulunan, yanında elma sirkesi ve Tayland usülü körili sos ile hazırlanan sos ile servis edilen Beef Roll’u daha önce hiç sushi denememiş ya da çiğ balık yiyemeyen herkes de zevkle yiyebilir. Somon avokado ve krem peynirle hazırlanan Aburi Roll sıradandı, onun yerine somon derisiyle hazırlanan ve içinde somon olan rollu da deneyebilirsin.

fotograf (20) fotograf (19)

Eğer karidesi çok seviyorsan karides tempura, baharatlı ton balığı, mango ve avokado ile hazırlanan Arşipel Roll’u ya da dışına pirinç yufkası sarılı karidesli Ghost Roll’u deneyebilirsin. Barlas Bey’in bize ikram ettiği, ileriki günlerde menüye girebilecek patlayan şekerli roll’da süperdi; patlayan şekeri seviyorsan denemeni tavsiye ederim.

fotograf (23) fotograf (22)

 

Bazı rolları yarım porsiyon olarak da alabildiğin ve gerçekten çok çeşitli ve çok lezzetli roll’lar, sashimiler yiyebileceğin Arşipel’i mutlaka denemelisin. Sushi ile ilgili ön yargıların varsa bile buradaki rolları tattığında fikrinin değişebileceğine inanıyorum. Doyurucu miktarda sushi yediğinde güzel bir kafede et yemeğine verdiğin fiyattan çok da farklı bir hesap ödemeyeceğin için buraya rahatlıkla Japon mutfağını denemek için veya sushi özlediğin zamanlarda gidebilirsin.

Afiyet olsun!

Arşipel Sushi Bar (Inari Japanese Restaurant by Arşipel) – Kuruçeşme Mah. Kuruçeşme Cad. No:11 Kuruçeşme-Beşiktaş

Paylaş

1 comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.