Midilli’de manzarayla lezzetli meze ve ara sıcakların buluştuğu yer…

Midilli’de manzarayla lezzetli meze ve ara sıcakların buluştuğu yer…

Midilli’nin kuzeyinde doğa harikası Molyvos kasabasında yer alan turistik olmayıp daha çok yerel halkın tercih ettiği bu sevimli restoranı mutlaka denemelisin. Limanın ucunda yer alan Octapus Restaurant’a gelip klasik Rum lokantası havasını yaşayarak denizin dibinde keyifli lezzetler tadabilirsin.

photo (2) photo (3)

Yunan adalarında her zaman lezzetle yiyebileceğin Grek salata yanında bir Yunan klasiği olan peynir saganakiyi mutlaka denemelisin. Kızartmaları da çok lezzetli ve çok hafif olduğundan kabak ve kabak çiçeği kızartmasını kesinlikle tavsiye ederim. Meze olarak bizim haydari ve kuru cacığımıza benzeyen “Cacıki” ve taze bakla favasını tatmanı öneririm.  Karışık sıcak ot tabağı, karides güveç, kalamar ızgara ya da tava  ve tabi ki şarap veya sirke sosunda marine edilmiş ahtapot bacakları gibi ara sıcakları kaçırmamalısın.

Image photo (1)

Yunan adalarında ızgara levrek ve çipura gibi Türkiye’nin Ege sahillerinde yemeye alışık olduğumuz balıklar yerine kızartma barbun, sardalye ve de gümüş balığını ana yemek olarak tercih etmeni öneririm. Zaten ara sıcak porsiyonları yeterince büyük ve lezzetli olduğu için onların daha çok tadını çıkarıp ana yemek olarak küçük balıklar yemek daha keyifli oluyor.

Buranın bir diğer güzel yanı da üzerine zeytinyağı gezdirilerek ızgarada kızartılmış ekmekleri, mezelerin yanında onları yemekten çok keyif alacağına eminim.

Uzo’nun en iyisinin üretildiği Midilli Adası’na gelmişken bu güzel ve lezzetli yemeklerle birlikte Midilli’nin 150 yıllık geçmişi olan uzosu “Ouzo Barbayanni”nin çeşitlerinden birini denememek olmaz.

Manzarası ve yemekleri çok güzel olan Octapus restoranın fiyatları da Türkiye’deki balıkçılara kıyasla çok makul olduğundan buradan keyifle kalkacağına inanıyorum.

Afiyet olsun!

Octopus Restaurant – Tzanetos Vamvoukos Molivos’ Harbour, Lesvos island, Greece

Paylaş

1 comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.