Şimdiye kadar yediğiniz etleri unutun!

Şimdiye kadar yediğiniz etleri unutun!

Günümüzde, çok iyi bir kırmızı et bulmanın, çok iyi bir balık bulmak kadar zorlaştığı ortada. Farklı hayvanlardan elde edilen kırmızı etlerin lezzetini artırmak için birçok evreden geçtiğini bilmeyen yok. Kendini “Steakhouse” olarak tanımlayan restoranlarında, lezzetsiz ve doğallıktan uzak olan etleri çeşitli evrelerden geçirip, dekor oyunlarıyla, bulunmaz hint kumaşı olarak önümüze servis etmelerinden gerçekten sıkılmıştım.

Peter Luger’ı New York’a adım attığımdan beri duymaktaydım ancak rezervasyonsuz müşteri asla kabul etmeyen Peter Luger için bir türlü kendimi 2 hafta öncesinden planlayamıyordum. Türkiye’den gelecek olan değerli bir konuğumun geliş tarihi kesinleşince, bende inadı bıraktım ve Peter Luger’a rezervasyonu yaptırdım.

2 hafta geçmek bilmedi ve sonunda serin bir bahar akşamı ihtişamlı Manhattan’ı  bırakıp, Brooklyn’in yolunu tuttuk. Peter Luger’a adım attığınızda, solunuzda kocaman bir bar, yemek öncesi aperatifler için sizi bekliyor.  Sağınızda kalan duvar ise 27 yıl üst üste kazanılan Zagat’ın “Best NYC Steakhouse” ödülleriyle donatılmış. Bu da merakımızı giderek artırıyor.

Kısa bir bekleyiş sonrası masamıza alınıyoruz. Garsonlarla ilgili kulağıma gelenler doğru çıkıyor; kibarlık seviyeleri New York’taki diğer garsonlara göre azıcıkta olsa düşük:) ancak bu konu asla hevesimize engel olamıyor ve siparişlere başlıyoruz.

1

Kuverle başlıyoruz. Son derece lezzetli ekmek sepeti ve tereyağı mevcut. Başlangıç olarak ise bacon ve onion rings geliyor. Steakhouse’ta olmanın bir geleneği olarak bacon dana etinden yapılıyor.  Buradaki bacon gerçekten epik! Onion rings ise iyinin üzerinde.

52

Ana yemek olarak 4 kişilik steak ile birlikte side olarak creamed spinach ve german potatoes geliyor. Eti özellikle medium rare söylüyoruz ki lezzeti iyice hissedelim. Side’lar ve Peter Luger’in tarifi gizli steak sosuyla beraber müthiş bir kombinasyon oluyor. Hakkında tüm söylenenleri ve ödülleri hakedecek bir performans sergiliyor Peter Luger. Tüm bu güzellikleri Peter Luger house beer veya house wine ile kombinleyebilirsiniz. (Cabernet Sauvignon tavsiye edilir.)

3

Tatlıya yer kalmamasına rağmen, “çizgiyi bir kere aştık” diyerek meşhur sundae’den sipariş ediyoruz. Yediklerimizden sonra sönük kalıyor ancak lezzetsiz olduğundan değil inanın.

Müthiş bir memnuniyetle kalkıp Manhattan’a yürüsek mi tartışmaları arasında Peter Luger’a veda ediyoruz:) Tabii ki Türkiye’den gelen misafirimize de teşekkürü bir borç biliyoruz.

Şimdi dönüp başlığa şöyle bir bakmanızı tavsiye ediyorum.  Lütfen, aklınızın bir köşesine yazın çünkü gerçekten “Peter Luger’a uğradıktan sonra  şimdiye kadar yediklerinizi unutacaksınız!”

Peter Luger: 178 Broadway Brooklyn, N.Y. 11211

Yazan: Can Gozegir

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.