İddialı bir gurme deneyimi için… Alancha

İddialı bir gurme deneyimi için… Alancha

Türkiye’de Michelin yıldızlı restoranlar tarzında bir tecrübe yaşamak istersen Alaçatı’da bu sene açılan Alancha’yı denemelisin. Gurme restoranlarda her zaman karşılaşılan küçük porsiyonlar burada da mevcut. Ancak 18 çeşitten oluşan başlangıç, ana yemek ve tatlılarını yedikten sonra kendini fazlasıyla tok hissedeceksin.

Kapısında çalışanların hep birlikte gelenleri karşıladığı Alancha Alaçatı’nın en tepesinde eski Ferdi Baba’nın yerinde yer alıyor. Güzel karşılamanın ardından kullandıkları çeşitli sebze ve otları ürettikleri bahçelerini ve yemeklerin hazırlandığı her tarafı camlarla çevrili mutfağı bilgilendirmeler eşliğinde geziyorsun. Mutfakta ocak kullanımı sınırlı, genel olarak buharda pişirme gibi yöntemler uyguluyorlar, her şey çok teknolojik ve hijyenik.

Mutfak turunun ardından masana oturup üzerinde hayatın tadını çıkarmayı bilmeyenlerin aslında yavaş yavaş öldüklerine dair şiiri ve bu tadım menüsünün ve şarap eşleştirmelerinin fiyatlarını görebileceğin bir menü getiriyorlar. Sonrasında da isimleri aslında gayet sıradan görünen yemek menüsünü incelerken heyecanla yemekleri bekliyorsun.

alancha2               alancha

Başlangıç olarak gittiğimiz günün menusunde et çikolata, tiftik et, kelle dürüm, pişi, tavuk ciğeri pate, kabak çiçeği gibi yemekler vardı. Bunlar arasından en çok kelle dürümü beğendiğimi söyleyebilirim. Tüm yemeklerin içinde özel soslar bulunuyor, Örneğin pişi dereotu ezmesi sosunun üzerine ağaç çubuğuna takılı olarak servis ediliyor. İstridyelerin içinde servis edilen deniz börülcesi ve de deniz fasülyesinin üzerinde ise zeytinyağı tozu bulunuyor. Başlangıç olarak getirdikleri balık tahin ise humus benzeri bir ezmenin üzerine balık tozu konması şeklinde hazırlanmış ve servis ettikleri trabzon ekmeğiyle keyifle yeniyor.

alancha6              alancha3

Ana yemekler çok büyük bir tabağın sadece sol kısmında yemek olacak şekilde hazırlanmış. Girit kabağı çam sosu ile fırınlanmış; üzüm aroması, kurutulmuş zeytin ve, kurutulmuş minik bonfile parçalarıyla servis ediliyor. Domates soğan ise NeredeYesek ekibi olarak ilk duyduğumuzda ne olabilir ki diye düşündüğümüz ama tadı en çok damağımızda kalan ve daha çok olmasını istediğimiz bir yemekti. Tütsülenmiş domates, soğan ve pazının kokusu ve yeşil fasülye suyundan oluşan sosunun lezzetli çok güzeldi. Bayır turpu suyu ve portakal tozuyla hazırlanmış levrek, çam dallarıyla pişirilmiş 4 hafta dinlendirilmiş antrikot ise sıradandı. Antrikotun istridye mantarı ile hazırlanan sosunu ve çilek sirkesi, hardal, mayonez ve buğday sosu ile servis edilen kuzu çok lezzetliydi.

alancha5              alancha4

Tatlılar ise fazla deneysel ve lezzetsizdi. Itır sosuyla hazırlanan mini lokmalar sos olmasa daha lezzetli olabilirdi. Fırınlanmış patates içindeki karamelli mus’u yerken ise patates tadı rahatsız ediciydi. Üzerinde nar ekşisi ile servis edilen zeytinyağlı dondurma ise en yenilesi olanıydı.

Her masanın aydınlatmasının kendi özgü olduğu, tüm yemeklerin içeriklerinin aşçılar tarafından anlatıldığı, servisi de çok iyi olan Alancha’da bu gurme deneyimini yaşarken tek sorun rüzgardı. Ona bir önlem alınması gerekebilir. Yemek tadımının 155 TL, şarap tadımının da 110 TL olduğu bu restorana değişik bir deneyim yaşamak istiyorsan en azından bir kere gitmelisin. Alışıldık gurme restoranların aksine tok kalkacağın, kokteylleri de lezzetli olan bu restoranda beni tek rahatsız eden şey yemek sonunda icilen kahveyi hesaba yazmalarıydı.

İyi deneyimler!

Alancha – Tokoğlu Mah. 1036 Sok. No:1. Alaçatı, Çeşme, İzmir

Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.