Beş çayına karşı koyamayanlara…Dem Karaköy

Beş çayına karşı koyamayanlara…Dem Karaköy

Türk kültürünün önemli bir parçası olan çay, hepimizin hayatında gerçekten önemli bir yere sahip. Artık klasik demleme çay dışında bir çoğumuz değişik yeşil çaylar ya da çok sağlıklı olduğuna inandığımız ve tadı çok hafif olan beyaz çay gibi çay çeşitlerini denemekten de ayrıca keyif almıyor muyuz? O zaman birbirinden çeşitli çayları ve lezzetli atıştırmalıkları denemek için Dem Karaköy’e uğrama zamanı geldi…

IMG_4848IMG_4837

 

Yeşil çay seviyorsan iki sayfalık seçenekler arasından seçmekte zorlanacağına eminim. Benim tavsiyem Jasmine Pearls, yasemin ve yeşil çayın muhteşem bir uyumu olduğuna düşünüyorum. Beyaz çay denemek istersen içinde şeftali ve baharat aroması olan çeşidini ya da kavun aromalı beyaz çayı deneyebilirsin. Siyah çaylar beyaz porselen demliklerde, yeşil çaylar ise japon tipi demliklerde ve bardaklarda servis ediliyor. Beyaz, yeşil ve siyah çay dışında farklı bitki çayları ve oolong çaylar da bulabileceğin Dem Karaköy’de biz farklı kategorilerde denediğimiz çayların hepsini beğendik.

photo 1

Çayın en iyi eşlikçişi olan atıştırmalıkları ise Beş Çayı ismini verdikleri İngiliz tipi servis edilen iki katlı porselen tabakta bulabilirsin. Beş Çayı’nın içinde neler var diye merak ediyorsan: ekler, tuzlu halkalar, içinde güzel yoğurtlu bir sos olan jambonlu soğuk sandviç, mini cheesecake, scone, krema ve reçel üçlüsü, çikolata kaplı meyveler ve çikolata kaplı hindistan cevizi tadabileceğin güzel lezzetlerden…

Çok karışık şeyler yemeği sevmiyorum diyorsan Tuzlu muffin Siciliana’yı, mini hamburgerleri, çok lezzetli ve alışılmışın dışında hazırlanmış kıymalı, ıspanaklı ve havuçlu böreği ya da rozbifli bruschettayı deneyebilirsin.

fotoğraf 1fotoğraf 2

 

Ben Beş Çayı’ndaki lezzetleri beğenmiş olsam da diğer tuzluların daha lezzetli olduğuna ve doyuruculuk/fiyat dengesinin de daha iyi olduğuna inanıyorum. (Beş Çayı 35 tl, Siciliana 5 tl, börek 8tl, rozbifli bruchetta 13 tl)

photo 2

Tatlı olarak çikolata krizindeysen Toblerone Sufle’yi, meyveli bir şeyler istersen da Apple Crumple tart ya da Cheesecake’i deneyebilirsin.

Afiyet olsun!

Dem Karaköy – Kemankeş Karamustafa Paşa Mh., Hoca Tahsin Sk No:17, 34425 Istanbul

P.S: Kahvaltıya da gelebileceğin bu kafede hafta sonu yer bulmak biraz zor olabilir, haberin olsun!

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.