Gümüşlük’te denize sıfır meze cenneti… Soğan Sarmısak

Gümüşlük’te denize sıfır meze cenneti… Soğan Sarmısak

Gümüşlük’teki balıkçıların arasında, o güzel gün batımı manzarasına sahip yerlerden biri de aile tipi işletmesi ve özenli mezeleriyle Soğan Sarmısak. Sen de benim gibi rakı mezelerine bayılıyorsan ve uzun muhabbetli sofralarda birçok meze deneyip manzaranın ya da rakının keyfini çıkarmak istiyorsan Soğan Sarmısak’ı denemeni tavsiye ederim.

Deniz kenarında kumların üzerinde oturup salaş bir şekilde keyif yapabileceğin bu restoranın mutfağı ve işletmesi bayanların elinde. Kendi evindeymiş gibi misafir ağırladıklarından bazen yavaş da olsa içten bir servisle karşılaşacağına emin olabilirsin. Şık bir balıkçıdaki koltukların yerine Gümüşlük’ün salaş yapısına uygun tahta sandalyeler, plaj şemsiyeleri ve ev yapımı lambalarla donatılmış bir yer burası.

fotograf 2 (2) fotograf 1 (2)

 

Mezelerin hepsi birbirinden güzel ve gününe göre değişiyor. Ben çok ününü duyduğum köpoğlunu deneyemedim ama yediğimiz imam bayıldı müthişti, oradaki tüm patlıcanlı mezeleri o an denemek istedim. Mezeler arasında bezelyeli havuçlu enginar, karabiberli humus, pancarlı yogurtlu meze “Pembe panter”, yoğurtlu havuç gibi anne eli değmiş mezelerden birkaçını seçip keyfine keyif katabilirsin. Benim favorim karabiberli humus ve acı biberle hazırlanmış tahinli yoğurtlu bir mezeydi. Menüsü el yazısıyla yazılmış Soğan Sarmısak’ta yemekleri meze tepsisinden seçtiğin için o gün için özel olan her mezenin listesini göremeyebilirsin. Ama mutlaka içeriklerini sorup bir çoğunu denemeye çalışın, biz kalabalık olduğumuz için hepsini denedik ve memnun kaldık. Eğer evde hep bu tarz zeytinyağlıları yiyorsan o zaman bazılarının tadını daha az beğenebilirsin. Masadaki herkes yoğurtlu havuca bayıldı ama evde alıştığım lezzeti tercih ederim doğrusu.

fotograf 3 (2)fotograf 5

 

Ana yemek olarak et, balık ya da makarna seçebiliyorsun. Ben bir dünya mutfağı restoranı gibi hepsinden bir çok çeşit sunmadığı durumda böyle üç çeşit arasından seçmeyi çok sevmiyorum aslında. Ama Alaçatı’da da yaygınlaşan Ege mutfağı konsepti restoranlarda böyle bir durum var. Balık olarak çipura vardı, et olarak ise kavurma vardı. İkisi de lezzetliydi ancak daha çok sevdiğim bir balık yemeği tercih ederdim. Et ise evde yanında pilavla keyifle yemek istediğim türdendi.

fotograf 4 (1)

Soğan böreği, armutlu pekmezli tart, bal kabaklı tart gibi ara sıcak ve tatlıları yemek sırasında pişiriyorlar ve şuan fırında şu yemeğimiz var ister misin diye soruyorlar. Böylece günün lezzetlerini en taze şekilde deneyebilirsin.

Kısacası; salaş ortamı, manzarası ve leziz mezeleriyle Gümüşlük’te denenmesi gereken yerlerden biri olan Soğan Sarmısak’a balıkçı modundan sıkıldığında ya rakı meze keyfine rahat bir ortamda doymak istediğinde gitmeni tavsiye ederim. 2-3 duble rakı, bol meze ve ana yemek ile tatlıları paylaşarak 75-100 Tl arası bir hesap ödeyebilirsin. Gümüşlük için normal bir fiyat olduğunu söyleyebilirim.

Gün batımının ve mezelerin bol bol tadını çıkarın!

Soğan Sarmısak – Gümüşlük Yalısı, Gümüşlük, Muğla, Bodrum 48400

 

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.