Teppanyaki severlere müjde!

Teppanyaki severlere müjde!

Ankara çıkışlı olan Teppanyaki Alaturka Etiler’de Nispetiye Caddesi üzerine açtığı oldukça büyük, şık ve özenli mekanla önümüzdeki günlerde çok konuşulacak gibi duruyor…

Porsiyonların fazlasıyla doyurucu olduğu bu restoran teppanyaki keyfini ferah bir ortamda yaşamak isteyenler için güzel bir alternatif. Menü teppanyaki çeşitleri ve sushiler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Teppanyaki için 1 kişilik set menüler oluşturulmuş. Sushi çeşitleri ise nigiriler, rolllar vs olmak üzere menüde mevcut.

t8                         t7

Buranın özelliği set menüler…Biz 3 menüyü denedik, isimleri ve içerikleriyle beraber aktarıyorum:

Klasik Set Menü 1: Miso Çorba/ Asyan Çorba/ Rokforlu Balık Çorbası/ Acılı Ekşili Çorba , Mevsim Salata, Kritanpo (pirinçe sarılı et), Peynirli&Sarımsaklı Bonfile Sarma, Ananaslı Dondurma/ Dorayaki

Klasik Set Menü 2: Miso Çorba/ Asyan Çorba/ Rokforlu Balık Çorbası/ Acılı Ekşili Çorba , Mevsim Salata, Momay Soslu Balık, Beef Roll (havuç, soğan ve kuşkonmaz dolgulu), Ananaslı Dondurma/ Dorayaki

Klasik Set Menü 6: Miso Çorba/ Asyan Çorba/ Rokforlu Balık Çorbası/ Acılı Ekşili Çorba , Mevsim Salata, Deniztarağı ve Karides Şiş, Sahanda Deniz Ürünleri, Ananaslı Dondurma/ Dorayaki

t5                          t4

Çorba çeşitlerinden favoriler: asyan çorba ve rokforlu balık çorbası. Türk damak tadından uzaklaşmak istemeyenler için et, tavuk ve sebzelerle hazırlanmış Asyan çorbası birebir. Rokfor peynirini seviyorsan balık çorbasından tatmalısın, gerçekten çok leziz. Yemeğin yıldızları çorbalardı denebilir.

t10                       t9

Çorbalardan sonra gelen yemeklerin arasında en iyisi Momay soslu levrek ve karides & deniz tarağı şişti. Balığın üzerindeki sos mayonezi andırdığı için bize çok çekici görünmedi fakat tadınca tadının gayet güzel olduğunu gördük. Kritanpo da değişik bir lezzet olmasına rağmen tadı görünüşü kadar güzel değildi.

t2                        t1

Ana yemeklere gelince ise iki et çeşidi de birbirinden lezizdi..Ama benim favorim peynir ve sarımsak dolgulu bonfile oldu. Hem eti çok leziz ve iyi pişmişti, hem de peynir etin lezzetine lezzet katmıştı.

t3                         t11

Sahanda pişirilmiş balık çeşitleri etlere göre çok daha hafif ve sağlıklıydı fakat tadı onları yakalayamadı.

t13

Tatlılar bu restoranın en başarısız olduğu alan. Ananaslı dondurma da Dorayaki adını verdikleri Japon krebi de oldukça lezzetsizdi. Bizim kadar tatlı sever bir gruba dahi kötü gelen bu tatlılar her misafirden aynı tepkiyi alacaktır diye düşünüyoruz. Bir an önce tatlı seçenekleri yenilenmeli ya da mevcut tatlar iyileştirilmeli.

t12

Genel olarak yemeklere yapılacak eleştirilerden biri ise her hazırlanan yemekte çok fazla yağ kullanılması. Tüm yemekler önümüzde pişirildiği için onu gözlemlemek te kolay oldu. Tatlı menüsü iyileşir ve yemeklerde biraz daha az yağ kullanılırsa teppanyakiye bir gelen bir daha gelir diye düşünüyorum.

Fiyatlara gelince, set menülerin fiyatı 120 TL. Nigirilerin tanesi ortalama 15 TL ve roll çeşitleri 30 TL. Şarap fiyatları ise diğer restoranlardan çok ta farklı değil. Bu fiyatlara bakıldığında Teppanyaki Alaturka’nın özel misafirleri getirmek ya da özel kutlamalar için farklı bir alternatif denemek gibi durumlarda değerlendirileceği kesin. =)

Bol keyifler!

Teppanyaki Alaturka: Nispetiye Cad. No: 107 Etiler

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.