Tadı damakta kalan kahvaltı için sokak arası bir keşif: Privato

Tadı damakta kalan kahvaltı için sokak arası bir keşif: Privato

Geleneksek köy kahvaltısı denince İstanbul’daki en iddialı adreslerin biri: Privato.

Galata’nın ara sokaklarından birinde bulunan bu özel mekan senelerdir aynı yerde hizmet veriyor. Özellikle kahvaltı için tercih edilen bu mekanda aslında farklı tatlar bulmak ta mümkün. Ama öncelikle tadı damakta kalan kahvaltısını tanıtmak istiyorum.

Serpme şeklinde masaya servis edilen her şey taptaze ve özel yerinden geliyor. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen peynir çeşitleri, manda kaymağı, bal ve zeytinin yanısıra ev yapımı taptaze reçeller (kivi, armut, ayva vs.) ve domates mevsimi olmadığı için havuç ve yeşilliklerden oluşan salata güne süper başlamanı sağlıyor.

photo 1                  photo 2

Tabi özel lezzetler bunlarla sınırlı değil. Bizim için can alıcı nokta kahvaltı tabağının kapsamında olan ıspanaklı gözleme ve pancake oldu. Bu iki şeyin tadını aldıktan sonra normal ekmekle kahvaltıya devam etmek gerçekten zor. =)

photo3                  photo4

Diğer bir tat ise Gürcü böreği…Bizim şansımıza sadece haftasonları bulunabilecek değişik bir versiyonu vardı. İnanılmaz lezzetliydi…Bildiğimiz bazlamaya benzer bir yapısı vardı ve içindeki peynir de çok güzeldi. Her zaman bulabileceğin versiyon ise bizim sigara böreğine benziyormuş, eminim o da çok lezzetlidir.

photo1                  photo2

Gelelim kahvaltı dışındaki lezzetlere…Privato’nun mantısı ve musakkası en çok tavsiye edilen lezzetleri arasında. Tatlılardan ise ayva tatlısı gerçekten çok leziz! Sadece onu yemek için ve yanında özel sütlü kahvelerinden yudumlamak için bile buraya gelinebilir.

fotoğraf                 photo 5

Not: Tek kişilik geleneksek Türk kahvaltısının fiyatı 25 TL. İki kişi için bile yeterli olabilecek bir miktar bu.

Şimdiden afiyet olsun!

Privato: Şahkulu Mh., Galip Dede Cd No:3 Şişhane

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.