Eataly’de peynir ve şarküteri keyfi…

Eataly’de peynir ve şarküteri keyfi…

Günlük taze yapılan mozzarellalar, özel bölgelerinden gelen mortadella, napoli salamı gibi şarküteri ürünleriyle Eataly, ev alışverişi için de şarap & peynir keyfi için de ideal bir yer… Füme etler, şarküteri ürünleri ve peynirleri sunan kısmı I Salumi e i Fromaggi bölümüyle et restoranı La Carne’nin menüsünden istediğin lezzetleri seçip Eataly’nin aynı bölümünde yiyebilirsin.

Pizza ve makarnaları aynı bölgeye servis etmediklerinden restoranlar içinden bir seçim yapman gerekiyor. Benim gibi peynir, et ve şarap üçlüsüne bayılıyorsan burada zevkine uygun lezzetler bulacağına eminim. Yine de istersen pizza ya da makarnayı La Pasta e la Pizza’dan paket servis alıp tüm keyifleri birleştirebilirsin.

Şarapla genelde sert peynirleri eşleştirsek de buradaki özel peynirler ev yapımı süt beyazı renkteki ricotta, stracciatella, buffala mozzarella gibi italyan klasikleri olduğundan onları denemekte fayda var. Kalabalık bir grup gittiğinde “Piatto Misto Del Casaro” isimli dört çeşit peynirden oluşan tabak ve yanına da karışık şarküteri tabaklarından birini söyleyebilirsin. İki üç kişi gittiğinde bu tabaklar büyük gelebilir, Mozzarella di Bufala, Burratta ya da Mortadella e Caciocavallo daha iyi tercihler olabilir. Şarküteri ürünleri içerisinde mortadella benim favorilerimden, ama prosciutto ve napoli salamı da çok lezizdi, kendi zevkine göre seçmeni öneririm. Peynir ve şarküterileri ile ünlü ve bu kadar çeşitli alternatif sunan bir yerde fiyatları Eataly geneli için çok da ucuz olmayan bu karışık tabakların içindeki ürünleri Delicatessen‘deki gibi seçebilmeyi isterdim açıkçası. Buranın tek kötü yanı peynir ve şarküteri ürünleri seçimi konusunda esnek olmamaları oldu benim için.

eataly 5                  photo

Şarap menüsü ise genel olarak daha önce tecrübe etmemiş olabileceğin İtalyan şarapları ağırlıklı. Ancak uygun fiyatlara güzel şaraplar içebilme imkanı sunması güzel. Özellikle güçlü ısıtıcılara sahip açık hava kısmında  güzel bir Proseccoyla yemeğine başlayıp gövdeli bir Merlot ya da Chianti’yle şarküteri ürünlerinin tadını çıkarabilirsin.

İyi Keyifler!

I Salumi e i Fromaggi – Eataly –  Zorlu Center – Meydan Katı (Square Floor) Beşiktaş – İstanbul

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.