İzmir’de pastacılığa yeni bir soluk: Arpege Patisserie

İzmir’de pastacılığa yeni bir soluk: Arpege Patisserie

İzmir’de alışkanlıkları bozmak çok zordur özellikle damak tadlarımızı. Ben de yıllar yılı Reyhan Pastanesi müdavimlerindendim ta ki Arpege gelene kadar…Sahibi ve aynı anda şefi olan Metin Şef mesleğine olan saygısı ve aşkı ile bu işe başlamadan önce Paris’te eğitimini alıp meşhur Carlmarletti Pastanesi’nde stajını bitirdikten sonra Alsancak’ta ilk dükkanını açtı.

arpege1

Mint rengi dış boyasıyla sıcacık karşılıyor sizi Arpege, ardından içerideki inanılmaz görüntü ve koku…

arpege5

Eminim hangisini seçeceğine karar veremeyeceksin..

Sade, bademli ve çikolatalı kruvasanları ve çeşitli tereyağlı kurabiyeleri; cheesecakeli, damla sakızlı, karamelli, kahveli, çikolatalı, limonlu, krokanlı, antep fıstıklı macaronları ve favori makaranonum olan Lavantalı Macaronu mutlaka denemelisin.

Gelelim tatlılara; Tartlardan çilekli, kahveli, limonlu, greyfurtlu&portakallı, armutlu olarak bol seçenekle vitrinde yer alıyor.

arpege4

Limonlu hiçbir tatlı yemeyen ben limonlu tartlarının en büyük hayranı olduğumu eklemek isterim.

Kış soğuğunda tatlı zevkinden olmayıp hastalıklardan da korunmak için greyfurt & portakallı tart iyi bir bahane, Armutlu ise kendine özel müşteri kitlesi sayesinde akşamüstü gelenlere kalmıyor.

Framboiser(Frambuazli&vanilyalı Mousse) üzerinde gül yaprağı ile muhteşem bir sunumla ikram ediliyor. Fransız pasta ekollerinden Religieuse karamelli ve antep fıstıklı, Ekler ise vanilyalı ve çikolatalı seçenekleriyle…

Meşhur çilekli pasta(Fraisier) çilek severlerin gözdesi, üzerinin badem ezmesi ile kaplı olması onu diğer çilekli pastalardan ayıran özelliklerden sadece bir tanesi.

Çikolata severler için; diablo, fıstıklı brownie, La Bomb, Pierre… Benim için ayrı bir yeri olan Damla Sakızlı Mousse(Mastik)’u ise en sona ayırmak istedim.

Nişan pastamı kesinlikle Arpege’den istediğime emindim fakat en zoru seçim yapmaktı. Ağır bir yemek sonrası hafif bir tat olması için Mastik’i seçtim, iyi ki de onu seçmişim. Bütün misafirlerin gecenin ardından özel olarak tatlıyı sormaları Mastik’in benim kalbimde ayrı bir yeri olmasına yetti.

Resimlerde gördüğünüz üzere tatlılar tek porsiyonluk, misafirlere ikram ederken de kolaylık sağlıyor fakat kutlama vs sebeple alıyorsanız çoğu çeşit kalabalık gruplara göre pasta şeklinde de hazırlanabiliyor.

Macaron kulesi ise sunumda farklılık yaratmak için çok iyi bir seçenek.

arpege3

Kendi zevkinize göre olan tatlıyı bulduğunuzda bağımlısı olmanız garanti.

Arpege Patisserie: Kültür Mh., 1382. Sk No:1, Alsancak

Yazan: Banu Zuhal

Paylaş

About the author

1 comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.