Karadeniz mutfağını özleyenler için pratik bir adres… Klemuri

Karadeniz mutfağını özleyenler için pratik bir adres… Klemuri

Karadeniz mutfağına özgü lezzetleri merak edenler ve rahat bir ortamda kaliteli ama pahalı olmayan şarap içmek isteyenler için ideal bir adres olan Klemuri’yi Vedat Milor’un programını izlerken beğenmiş, muhlama merakım yüzünden keşif listesine eklemiştim. Taksim’de Mojo’nun sokağında yer alan Klemuri, tahta masaları ve sedir gibi koltuklarıyla Cihangir ve Asmalı’daki yerlere kıyasla farklı bir iç dekorasyona sahip.

fotoğraf (3)

Karadeniz mutfağına ait Muhlama ve Karadeniz Tabağı ile yemeğe başlayabilirsin. Muhlama da kahvaltı mekanlarında yediğin muhlamalara göre mısır unu tadını daha fazla alabilirsin. Ancak bu gerçek muhlama lezzetine daha yakın olduğu için denemeni tavsiye ederim.  Karadeniz Tabağı ise otlu patates, pazı diblesi, cevizli soğan kavurma ve turşu kavurmasından oluşuyor. Biz 3 kişi denedik hepimiz farklı birini daha çok sevdik, ama hepsi lezizdi ve sağlıklı beslenmek isteyenler için ideal lezzetlerdi.

fotoğraf 1 (3)                 fotoğraf 3 (2)

Ana yemeklerden yöresel lezzetler denemek istersen Silor, Borani veya çarşamba günü gittiysen Hamsili Pilav’ı tavsiye ederim. Börek gibi mantıları seviyorsan karadeniz mantısı Silor’u beğeneceğine eminim. Borani de pazı, nohut ve buğdayla hazırlanan bir çeşit yoğurtlu sıcak yemek, lezzetli ve hafifti.

fotoğraf 4 (2)            fotoğraf 5 (2)

Karadeniz yemeklerinin yanı sıra Humus, Zahter salatası gibi Antakya yöresine özgü lezzetler, antrikot, bademli tavuk, levrek ızgara gibi ana yemekler de deneyebilirsin.

Yemeğini tatlı bir şekilde sonlandırmak için farklı lezzetleri seviyorsan iç muhallebili fındıklı baklavaya benzeyen Laz Böreği’ni denemeni tavsiye ederim.

fotoğraf 2 (3)Klemuri – Büyükparmakkapı Tel Sokak No:2, 34400 Taksim İstanbul

P.S. Doyurucu bir yemek yiyip kişi başı alkolsüz 20 lira ödeniyor. Büyülübağ şaraplarının şişesini 50 liraya içebilirsin.

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.