Tadı damakta kalan gurme lezzetler için Sekiz İstanbul…

Tadı damakta kalan gurme lezzetler için Sekiz İstanbul…

Anadolu mutfağının farklı yörelerine ait gurme lezzetler için Sekiz İstanbul çok özel bir adres…

Menüdeki çoğu yemeği denemiş biri olarak yediğim her şeyin çok güzel olduğunu belirtmek isterim. Maksut şef ve özenli ekibi her yemek için çok özel hazırlanıp, ortaya unutulmayacak tatlar çıkarmışlar. Mekanın atmosferi de bir o kadar rahat ve keyifli. Taksimin ara sokaklarından birinde olduğu için sakin, merkezi olduğu için de pratik…

Yemek öncesi kokteyl içmekten hoşlananlara passion fruit’lu ya da satsumalı kokteylle başlamalarını öneririm. Bu özel restorana en az 4 kişi gitmek en doğrusu çünkü böylece masaya farklı bir çok şey söyleyip bölüşmek kolaylaşıyor.

Mezelerden ve başlangıçlardan favorilerimi saymaya başlıyorum…Öncelikle çerkez ördeği favorilerimden. Ekşi mayalı ekmek ile servis edilen çerkez tavuğunun ördekle yapılmış bu versiyonu ve yanındaki ballı cevizler çok ama çok leziz. Humus ise diğer favorim. İstanbul’da çok yerde humus tattığımı ve bu humusun çok leziz olduğunu belirtmem gerek. Özelliği kavrulmuş çam fıstıklı ve kişnişli olması lezzetine lezzet katmış.

fotograf 2 (6)        d

Diğer tadı damakta kalan lezzetler ise; keşkek, füme ‘bakalarios’ (rakıda pancar küpleri ve at turbuyla servis ediliyor), et lifleri dolgulu buharda mantı.

fotograf 4 (2)        b

Bunların yanı sıra benim için unutulmaz lezzetlerden bir diğeri ise pancarlı kuskus risotto. İçinde kavrulmuş çam fıstığı kullanılmış. Hem rengi, hem sunumu hem de tadıyla mutlaka denenmesi gereken bir alternatif. Ana yemeklerdeki favorim ise tirit. İlk defa denediğim bu yöresel tat bazlama üzerinde ağır pişmiş dana lifleri, çemenli yoğurt kreması ve naneli yoğurt kurusuyla hazırlanıyor. Çok ama çok leziz!

fotograf 1 (7)          fotograf 5

Ana yemeklerden denediğimiz diğer lezzetler ise tahinli piyazla servis edilen antep fıstıklı & bademli köfte ve patates küpleriyle servis edilen ızgara bonfile. İkisi de et severler için birebir.

fotograf 3 (2)           c

Gelelim en tatlı kısma…yemeklerden alınan full performans tatlılar için de geçerliydi. Tarhun & mandalina soslu irmik helvası klasikleşmiş bir lezzetin başarılı bir orjinal yorumuydu. Türk kahveli mousse ise mousse severlerin favorisi olmaya aday.

a          e

#GurmeLoggers grubumuzun ilk tadım toplantısı için gittiğimiz Sekiz İstanbul’da yediğimiz her şey güzel ve özeldi. Yeni Lokanta tarzı restoranları seven ve değişik lezzetlere açık olan herkese şiddetle tavsiye ediyorum!

Bol keyifler…

Sekiz İstanbul: Gazeteci Erol Dernek Sok. No: 1 Beyoğlu – İstanbul

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.