Yuvalama ve katmerin İstanbul’daki en iyi temsilcilerinden…Nezih Kebap

Yuvalama ve katmerin İstanbul’daki en iyi temsilcilerinden…Nezih Kebap

Gaziantep lezzetlerinin yeri apayrı…İstanbul’da o lezzetlere ulaşılabilecek en iddialı yerlerden biri olan Nezih Rumelihisarı’ndaki şubesiyle gayet pratik bir noktada.

Nezih’te yemeğe mutlaka mezeler ve ara sıcaklarla başlamak gerek. Klasikleşmiş başlangıçlardan favorilerim: muhammara, Halep köfte ve bademli pazı salatası. Muhammara burada ayrı güzel çünkü içine koydukları nar ekşisi özel Antep’ten geliyor. Pazı salatası ise hem sağlıklı hem de salataya konan bademler lezzetine lezzet katmış. Halep köfte ise bence en leziz buluşlardan biri. =)

fotoğraf 3-2                        fotoğraf 4

Bunlar dışında denenmesi gerekenler ise zahter salatası (üstüne konulan narlarla tadı daha güzel olmuş), yeşil zeytin piyazı (zeytin severler için birebir) ve pastırmalı humus. Tabi gavurdağı salatasını da unutmamak gerek. Zaten tüm bu başlangıçlar 4 kişi paylaşıldığında keyifli bir tokluk sağlıyor.

fotoğraf 1-2                         fotoğraf 5

Ana yemeksiz bu ziyafete son vermek istemeyenler için en özel lezzet tavsiyesi Nezih’in meşhur yuvalaması…Gerçekten çok güzel ve doyurucu. Bir porsiyonu iki kişi bile paylaşılabilir.

Kebaplardan ise favorim fıstıklı kebap oldu…Abagannuş yatağında servis edilen bu kebap sebzelerle birleşince daha güzel olmu. Ama kebap yemek istemiyorsan pide çeşitlerinden de seçim yapabilirsin.

fotoğraf-3                       fotoğraf 2-2

Yemeğin yıldızı ise hafifliğiyle akıllarda kalan antep fıstıklı & kaymaklı katmer oldu. Eğer yeriniz kaldıysa yemeği katmerle sonlandırmanızı tavsiye ederim.

fotoğraf

Yemekler ve leziz tatlılar dışında bir de Nezih’in özel serpme kahvaltısından bahsetmek gerek. Her şeyin özel olarak üretildiği yerden geldiği ve Antep’e ait yöresel tatların olduğu çok kapsamlı bir kahvaltı. Kişi başı 44 TL. Tıka basa doyacağın garanti. =)

İçeriğine gelirsek serpme kahvaltı içinde özel Antep peyniri, beyaz peynir, keçi peyniri gibi peynir çeşitleri, menemen/omlet, zeytin, bal-kaymak, peynirli küçük pideler, çok özel ve leziz bir sucuk, pişi, yine Antep yöresine özgü yapma denilen (içli köftenin dışı) bir lezzet bulunuyor. Rumelihisarı’nda edilebilecek en güzel kahvaltılardan biri diyebilirim. Özellikle Pazar kahvaltılarını Boğaz manzarasına karşı yapmak isteyenler için ideal.

fotoğraf 1-3                         fotoğraf 2-2

Kısacası bol çeşitli, leziz bir Gaziantep yemekleri şöleni veya özenli bir haftasonu kahvaltısı için Nezih’e gitmek gerek…Tabi en az 4 kişi gidip daha fazla lezzetten tatmak en doğrusu. =)

Şimdiden afiyet olsun.

Nezih Kebap: Yahya Kemal Cad. No:24 Rumelihisarı

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.