Künefede son nokta! Çınaraltı Künefe Yusuf Usta’nın Yeri…

Künefede son nokta! Çınaraltı Künefe Yusuf Usta’nın Yeri…

Antakya bölgesinin en özel lezzetlerinden biri olan künefeyi Antakya’da yemenin keyfi bir başka tabi ki. Şerbetinin ölçüsü ve pişirilme şekliyle tadı çok değişebilecek olan künefeyi Çınaraltı Künefe’de yemek Antakya’ya gidince yapılması gerekenlerin başında geliyor!

Bu künefe özel yapan başarılı ustasının işinin başında durup, fabrikasyona geçmeden künefeyi özenle hazırlaması; şerbetinin az olması ve közde pişirilmesi… Tadı çok hafif peyniri ise çok bol ve lezzetli. Bu bölgeye özgü künefe peyniriyle hazırlanan künefenin peyniri uzadıkça uzuyor, buna da “sündürme” diyorlar.  Önce sündürüp fotoğrafını çektik. Görüntüsüne bayılmıştık zaten ama tadı gerçekten müthişti. Çok hafif ve lezzetli, biz o kadar çok şerbetli künefe yemeğe alışmışız ki acaba şerbeti az mı diye düşündük. Yine de doğru olan buradaki gibi az şerbetle yiyip, tel tel kalmış kadayıfların ve içinde uzayan peynirin tadını çıkarmak. Daha şerbetli bir künefe denemek istersen Antakya’daki restoranlardan Sultan Sofrası ve Anadolu Restaurant’taki yuvarlak bakırların içinde servis edilen künefelerden de deneyebilirsin. Şerbeti daha bol olan bu künefeler alıştığımız görüntüde olsalar da tatları gerçekten çok özel!

fotoğraf (1)

Çınaraltı Yusuf Usta’daki künefeyi sade yemek istemezsen üzerine antep fıstığı ya da yanında dondurmayla tercih edebilirsin. Bu güzel künefeden bir kaç tane yemek mümkün! Yine de diğer Antakya lezzetlerine yer bırakman istersen kendini tutmanı tavsiye ederim.

Çınaraltı Künefe Yusuf Usta’nın Yeri – Meydan Mh. İnne İplik Cd. Antakya

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.