Antakya manzarasına karşı yöresel bir kahvaltı keyfi için…Çınartepe

Antakya manzarasına karşı yöresel bir kahvaltı keyfi için…Çınartepe

Hem kuş bakışı bir Antakya manzarası hem de yöresel lezzetler için doğru kahvaltı noktası: Çınartepe.

Antakya’nın kuşkusuz ki kendine özel birbirinden farklı lezzeti var, hepsi de birbirinden güzel. İşte biz günü birlik bir gurme tur için gittiğimi bu lezzet cennetinde güne Çınartepe’de kahvaltı yaparak başladık. Fiyat konusu dışında çok ta doğru bir seçim oldu.

Serpme kahvaltının kapsadığı çeşiter katıklı ekmek, sürki peyniri, tuzlu yoğurt, peynir tabağı, bal kaymak, zahter salatası ve zeytin çeşitleriydi. Bunun dışında bir de güveçte pişmiş peynirli yumurta yedik.Öncelikle yumurtanın hem malzemesinden hem de pişme şeklinden dolayı çok ama çok leziz olduğunu belirtmem gerek. Bir porsiyonu iki kişi için yeterli, mutlaka yenmeli.

Özel lezzetlere gelirsek katıklı ekmek bence süper bir buluş. =) Hem kahvaltıda çok iyi gidiyor hem de bence tuzlu yoğurtla süper bir uyum içinde. Ben ikisini beraber yemeyi tercih ettim. Sürki peynirine gelince bana çok hitap etmedi ama hazır Antakya’ya gitmişken tatmamak olmazdı.  Tuzlu yoğurt ise yoğurdun en güzel hallerinden biri, mutlaka kahvaltıda hatta her öğünde yenmeli. Mide bastırma özelliğinin yanı sıra üstünde gezdirilen zeytinyağıyla birlikte unutulmaz bir lezzet haline geliyor.

fotoğraf 1 (4)                         fotoğraf 2 (2)

Zahter salatası da klasiklerden…Hem çok sağlıklı hem de leziz. Sabah kahvaltısında yeşillik olarak zahter salatası yemek söğüş tabağına bir alternatif olabilir. Bal kaymak ise bence Çınartepe’yi özel kılan nokta. Masanın yıldızı oldu çünkü kaymağın kıvamı gerçekten çok farklı ve güzel. Yemeye alışık olduğumuz kaymaklarla kıyas edilmeyecek kadar lezizdi ve çok hafifti.

fotoğraf 3 (3)                         fotoğraf 4 (2)

Çınartepe: Harbiye Dağ Eteği (Harbiye’ye çıkarken tabelaları takip ederek rahatça ulaşabilirsiniz.) Antakya

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.