Antakya’nın meşhur tepsi kebabı Pöç Kasabı’nda yenir…

Antakya’nın meşhur tepsi kebabı Pöç Kasabı’nda yenir…

Genel olarak mezeleriyle ünlü olsa da Antakya’nın tepsi kebabı ve kağıt kebabı da gerçekten meşhur. Kıyma ile hazırlanan şişe takılarak pişirilen adana, urfa gibi kebaplara alışık olduğumuzdan yuvarlak şekilde bakır tepsilerde servis edilen tepsi kebabı ilk bakışta farklı geliyor tabii… Antakya’da bu lezzeti Anadolu Restoran, Sultan Sofrası gibi bir çok restoran tipi yerde de denemek mümkün ama biz tepsi kebabıyla ünlü Pöç Kasabı’nda da bu lezzeti denemek istedik.

Tepsi kebabı ve kağıt kebabı arasındaki tek fark tepsi kebabının üzerinde salçalı sos olması. Antakya’nın salçaları çok lezzetli olduğundan Tepsi kebabını seçmekte fayda var. Bol baharatlı harcı ve salçalı sosuyla birlikte üzerinde sıcak pideyle servis edilen tepsi kebabı gerçekten çok lezzetliydi. Aç  değilken bile insanın iştahını açacak bir lezzeti var!

pöç kasabı

Bakırların içerisinde servis edilen ayranıyla birlikte salçalı sosuna sıcak pideyi banarak yemek çok keyifli. Benim gibi kıymalı kebapları daha az seven birini bile çok mutlu ettiğini söyleyebilirim. Tepsi kebabını kuşbaşı olarak da tercih edebilirsin ama Antakya’ya gelmişken orijinalini yemekte fayda var.

Antakya’ya gelmişken çarşının içerisindeki bu salaş ama lezzetli Pöç Kasabı’na uğrayarak 10 lira gibi bir fiyata çok doyurucu tepsi kebabını yiyerek keyif yapabilirsin.

Pöç Kasabı – Uzun Çarşı Caddesi No 154 Antakya

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.