Antakya’da yöresel yemeklerle lezzet şöleni… Anadolu Restaurant

Antakya’da yöresel yemeklerle lezzet şöleni… Anadolu Restaurant

Antakya’da akşam rakı yanında bol mezeli ve fonda güzel müzik dinleyerek bir akşam geçirmek istersen Anadolu Restaurant ideal bir adres. Hem ferah ortamı, hem de lezzetli mezeleri ve yemekleriyle Antakya’nın yerlilerinin ve turistlerin ortak tercihi olmuş güzel bir restoran.

Mezelerden zeytin ve zahter salatası, humus, muammara ve abagannuş mutlaka denenmeli. Abagannuş ve humus ise gerçekten çok lezizdi, Antakya’da yedikten sonra İstanbul’da yemekte zorlanacağımı itiraf etmeliyim. Muammara ise Sultan Sofrası’na göre daha az tahinli ve daha lezzetliydi, kesinlikle benim favorilerim biriydi.  Zahter ise Antakya’ya özgü bir çeşit kekik, baharat değil de bir tür ot gibi olduğundan salatasını yapıyorlar. Zeytin salatasıyla birlikte yendiğinde hem çok sağlıklı hem de lezzetli oluyor.

anadolu restaurant          anadolu restaurant 3

Anadolu Restaurant’ta Ali nazik de mezeler arasında yer alıyor. Yoğurtlu patlıcanın üzerine sıcak minik et parçaları eklemişler, tadı çok güzel. Alıştığımızdan farklı olarak buradaki çiğ köftelerin ise üzerine kavrulmuş kıyma koyuyorlar. Çiğ köfte seven birinin kaçırmaması gereken bir lezzet olduğunu itiraf etmeliyim.

Yemeklerin yanında sıcak lezzetli pideler gelse de Antakya’ya gelmişken salça ve acı biberle ince bir pide şeklinde hazırlanan katıklı ekmeği kaçırmamanı öneririm.

Gündüz az yemeği başardıysan güzel mezelerle rakı keyfini yaptıktan sonra ana yemek için iştahın açılmış olabilir, o zaman Antakya’ya özgü Tepsi kebabını, Kağıt kebabını ya da Et Şato’yu deneyebilirsin denemelisin.  Benim gibi salçalı sosa sıcak bide banmayı tercih ediyorsan tepsi kebabını tavsiye ederim. Akşamı mezelerle geçirmeyi tercih ediyorsan Tepsi Kebabını Pöç Kasabı’nda da deneyebilirsin.

anadolu

Yemeğin üstüne ise iki özel tatlıdan birini seçmekte zorlanabilirsin: Peynirli İrmik Helvası ve Künefe… Peynirli İrmik Helvası künefeye göre çok daha hafif görünse de porsiyon olarak çok büyük ve yoğun bir tadı var ama çok lezzetli olduğunu ve tarçınla çok güzel bir uyumu olduğunu söyleyebilirim. Künefe ise Antakya’da denediğimiz künefeler için de en şerbetlisiydi ama bu güzel yemeklerin üstüne iyi giden bir ölçüde, İstanbul’da yediklerimize göre çok daha hafif ve kıyaslanamayacak bir lezzetteydi. Bakır güveçte servis edilen künefe yemeği bitirirken olmazsa olmazlardan. Yine de ben Sultan Sofrası’nda aynı şekilde sunulan künefeyi daha az şerbetli olduğu için daha çok beğendim. Çınaraltı Künefe ise közde pişirilmesi, daha tel tel oluşu ve az şerbetiyle benim için en favori lezzetti…

anadolu restaurant 2

Anadolu Restaurant, Antakya mutfağına özgü bütün yemeklerin güzelini deneyebileceğin keyifle oturup, güzel müzik eşliğinde rakını içerek sohbet edebileceğin mide ziyafeti sunan bir yer. Antakya’ya gitmişken listenin başına konulmasında fayda var!

İyi Keyifler!

Anadolu Restaurant – Hürriyet Caddesi No 30/A Antakya – Hatay 

 

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.