Karaköy’de kahvaltı noktası… Gakkı Karaköy

Karaköy’de kahvaltı noktası… Gakkı Karaköy

Türk toplumunda kahvaltının yeri ayrı gerçekten! Sıcak bir simite, taze bir domates & salatalık söğüşe, sahanda yumurtaya ekmek banmaya, bal-kaymağa hayır diyen kolay kolay çıkmaz! Durum böyle olunca kahvaltısını ön plana çıkarmış bir çok yer açılıyor her gün. Karaköy‘deki Gakkı Karaköy’de bunlardan biri. Karaçay yöresinde yumurta anlamına geldiği için ismini Gakkı koymuşlar. Baltazar‘ın yanında Muhit’in karşısında yer alan Gakkı’da kahvaltı ederken güneşten faydalanabilirsin. Ancak yaz mevsiminde kahvaltı için biraz sıcak  olabilir.

fotoğraf 3 (7)                       fotoğraf 2 (11)

Menüsündeki serpme kahvaltı seçeneği baya kapsamlı. Söğüş, bal kaymak, 4 çeşit peynir, füme et, tereyağ, 2 çeşit reçel ve zeytinleri yanı sıra sahanda ya da çırpılmış yumurtayı içeriyor. Yanında simit ve ekmeklere getirilen bu kahvaltının doyurucu olduğunu söyleyebilirim. Tereyağ, bal ve kaymak Trabzon bölgesinden, zeytinler Akçay’dan, reçeller ve acuka ise Bolu’dan geliyormuş. Genel olarak lezzetliydi ancak peynirlerinin daha lezzetli olmasını, özellikle hellimin az tuzlu seçilmesini tercih ederdim.

2 kişiden daha kalabalık gittiğinde ya da canın daha çok yumurta istediğinde peynirli ya da sucuklu menemeni soğanlı ya da soğansız olarak sipariş edebilirsin. Otlu ve çökelekli yumurta ya da pastırmalı omlet de deneyebilirsin. Daha ağır kızartma lezzetlerden hoşlanıyorsan patates ve çökelekle yapılan ve yanında vişne reçeli ve kaymakla sipariş edilen Hıccın bir alternatif olabilir. Karaçay yöresine özgü bu lezzet açıkçası bana çok hitap etmedi. Onun yerine tatlı bir şey yemek istediğimde pancake yemeği tercih ederim.

fotoğraf 1 (11)                         fotoğraf 4 (6)

Kahvaltı dışında bitki çayı içmeye, tost veya salata yemeğe de uğranabilecek bir yer. Ancak kahvaltı için Karaköy’de Mums ya da Forneria‘yı, Yeniköy’de Sırçacı‘yı, Bebek‘te ise boğaz manzarasına karşı Happily Ever After veya Mangerie‘yi daha çok tercih ederim.

Gakkı Karaköy – Kemankes mh. Kilic Ali Pasa Mescidi Sk.10/B Karakoy, Beyoğlu

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.