Klasik Türk kahvaltısı ve Boğaz manzarasının güzel adresi… Lokma

Klasik Türk kahvaltısı ve Boğaz manzarasının güzel adresi… Lokma

Kahvaltı denince akla gelen ilk yer  hemen hemen İstanbul’daki herkes için Rumelihisarı’dır. Durum böyle olunca bizim için çok önemli olan pazar kahvaltısı için sıra beklemek de kaçınılmaz oluyor. Önündeki vale trafiğiyle Emirgan Sütiş‘le yarışan Lokma da ürünlerinin lezzetli ve güzel manzarası ile kahvaltı için gerçekten güzel bir adres.

IMG_6948                   IMG_6561

Servisi hızlı olduğundan sıra beklediğin anları hemen unutuyorsun ve yemeklere yumuluyorsun. Lokma’nın Hisar‘daki diğer yerlerden farkı ise serpme kahvaltını kendin yaratıyor olman. Söğüş, zeytin ve bal kaymağın yanına istediğin peynirleri teker teker seçebilirsin ya da beyaz peynir eski kaşar, dil peyniri, erzincan tulumu, çeçil peyniri gibi peynirlerden oluşan peynir tabağını da tercih edebilirsin. Peynire çok meraklı değilsen bir çeşit peynir seçtiğinde de iki kişi gayet yeterli bir porsiyonu olduğunu söyleyebilirim. Benim gibi tüm peynirleri seven biriysen o zaman peynirlerin yanına Karadeniz yöresine özgü peynir, mısır unu ve tereyağıyla hazırlanan muhlamayı da sipariş edip kahvaltı keyfini arttırabilirsin.

IMG_6564                    IMG_7102

Tabi ki yumurtasız pazar kahvaltısı olmaz! Peynirli menemen, pastırmalı yumurta veya otlu bir omlet ile yumurtaya doyabilirsin. Buradaki tüm yumurtalı lezzetleri severek yedim ama menemen sever biri olarak peynirli menemenine bayıldım gerçekten, kesinlikle tavsiye ederim.

IMG_7105                     fotoğraf (6)

Biraz daha abartalım dersen sahanda sucuk & pastırma, hellim şiş ve sucuk şiş güzel lezzetler. Hamur işi istediğinde ise ıspanaklı börek ya da su böreğini tercih edebilirsin.

Sıra beklemesi her ne kadar tatsız olsa da kalabalığa rağmen hızlı servisi ve özenle hazırlanmış lezzetli ürünleriyle kendini affettiren bir yer. Hafta içi gitme şansın olursa ya da hafta sonu erken gitmeyi başarırsan beklemeden bu keyfi yaşayıp keyfini arttırabilirsin. Kale veya Sade Kahve‘ye göre biraz daha pahalı olsa da simitleri söylemeden sıcak getirmeleri ve Boğaz manzarasını yukarıdan görme şansıyla benim her gittiğimde keyif aldığım klasik Türk kahvaltıcılarından biri Lokma.

Afiyet olsun!

Lokma – Rumeli Hisarı Mh., 34470 İstanbul

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.