Güzel kahvenin keyifli adresi… Ministry of Coffee

Güzel kahvenin keyifli adresi… Ministry of Coffee

Son zamanlarda İstanbul’da Karaköy, Cihangir, Moda gibi semtlere arka arkaya bir çok güzel kahveci açıldı. Press, Kronotrop, Wunderbar gibi bu tarz kahvecilerin bir çoğu küçük, sevimli ve oturup kahve içmesi de alıp gitmesi de keyifli mekanlar. Ancak bilgisayarını alıp kalabalık bir günde çalışmak ya da doyurucu tuzlu bir şeyler yemek çok mümkün değil. Nişantaşı’nda açılan Ministry of Coffee (“MOC”) ise yüksek tavanlı, bir duvarı kütüphane diğer duvarında ise kocaman özel bir çizim bulunan hem rahatça çalışılabilecek hem de lezzetli atıştırmalıklar yenilecebilecek keyifli bir yer.

IMG_7075          IMG_7072

Uzun yıllar Avustralya’da yaşamış ve baristalık üzerinde eğitim vermiş olan Sam Çeviköz MOC’un ortaklarından biri, gittiğinde kendisiyle sohbet edip fikir alabilirsin. Kolombiya, Meksika, Kenya, Kosta Rika gibi bölgelerden alınan kahveleri taze olarak iç kısmında görebileceğin makinelerde kavuruyorlar ve harmanlanıyorlar. Sıcak kahve içmek istersen Americano’yu veya Flat White’ı tavsiye ederim. Özellikle Latte’yi sevenlerin bir değişiklik yapıp Flat White denemesini öneririm, herkese hitap edebilecek güzel bir kahve.

IMG_7073

Soğuk bir kahve olan Cold Brew ise 24 saate kadar damıtılarak hazırlanıyor ve buzla servis  ediliyor, çok değişik bir tadı var. Benim gibi genelde americano içip, soğuk americanoyu da bir türlü sevemeyenler için gerçekten ideal. Tatlının yanında da çok güzel gidiyor. Bu kahveyi evde de içmek istersen tahta tapalı minik cam şişelerde satıyorlar, gerçekten çok sevimli görünüyor.

IMG_7082         IMG_7087

Karnın açsa tuzlu bir kiş ya da günlük zeytinyağlı kırmızı biber salatası gibi küçük atıştırmalıklarından deneyebilirsin. Tatlı istersen de çikolatalı mus cheesecake ya da meyveli pastalar çok hafif deneyebilirsin. Mozaik pasta ya da çikolatalı cheesecake ise çikolatadan vazgeçemeyenler için ideal.

IMG_7081

Keyifli iç mekanında kütüphanedeki kitaplardan alıp okuyabilir, bilgisayarını açıp çalışabilir ya da arkadaşlarınla uzun bir sohbete dalabilirsin. Kalabalık bir grup olarak gittiysen de üst katındaki koltuklara yayılıp rahat rahat keyif yapabilirsin.

Kahveye dair her şeye meraklıysan MOC senin için bir cennet. Hem buradaki ürünleri satın alabilir hem de kahvenin yapılışına dair izleyerek, baristalarla konuşarak bilgi edinebilirsin.

Kahve meraklılarının, Avrupa tipi rahat kafeleri sevenlerin, gündüz kafede çalışma imkanı olanların özellikle buraya gitmesini tavsiye ederim.

Ministry of Coffee – Şakayık Sokak No:4/A 34365 Nişantaşı İstanbul

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.