Alaçatı’nın simgelerinden… Tuval

Alaçatı’nın simgelerinden… Tuval

Alaçatı’da yıllardır en sevdiğimiz şey sokakta yürümek ve sokakta oturarak yemek yemenin tadını çıkartmaktı. Artık yaz mevsimlerinde ikisini de yapmak zor olsa da bu kültürü ilk başlatan restoranlardan biri olan Tuval’in yeri her zaman ayrıdır. Özellikle bahar mevsimlerinde Alaçatı‘ya gittiğimde, bana Alaçatı’nın ilk hallerini hatırlattığı için buraya gelmeyi çok seviyorum.

IMG_7367

Peynir ve şarapla yemeye başlayıp güzel etler yemeği hayal ediyorsan burası ideal! Tabi ki çeşmedeyken güzel mezeler ya da deniz mahsülleri yemek isteyebilirsin. O zaman tercihlerine o güne özgü yemeklerden ya da ızgara ahtapot gibi klasiklerden yana kullanabilirsin.

IMG_7366Hava kararmadan Tuval’e gidip peynir tabağı ve şarap söylediysen, o güzel masalarında muhabbetin uzayacağı kesin. Peynir tabağı çok bol olduğu için rahatlıkla 4 kişiye keyifli bir başlangıç olabilir, iki kişi için ise biraz doyurucu. Et olarak ise bonfile ya da dana pirzola gibi seçimler yerine yoğurtlu kebap ya da fajitayı söylesen bile lokum gibi bir etle karşılaşacağın garanti. İyi marine edilmiş ve özenle seçilmiş etler kullandıklarından sürekli balık veya deniz mahsülü yediğimiz Çeşme’de arada böyle molalar vermek iyi oluyor. Beef strogonof gibi ince etler sevmiyorsan buradaki yoğurtlu kebabı ve et fajitayı seveceğine eminim. Yine de eti çok karışık yemeyi tercih etmiyorsan bonfileyi deneyebilirsin. Yemeğin yanına peynir yemek yerine bol peynirli Tuval Salata’yı da sipariş edebilirsin.

IMG_7363

Yemeğin üzerine canın tatlı çektiyse cheesecake deneyebilirsin, ancak hazır Alaçatı’dayken yemek üstüne kahve ve tatlı keyfi için İmren ya da Köşe Kahve’ye uğramak daha keyifli, benden söylemesi.

Tuval – Yenimecidiye Mah. Kemalpaşa Cad. No.83 Alaçatı Çeşme İzmir 

P.S. Alaçatı haricinde Çeşme Marina ya da Levent Marina’da manzaraya karşı keyifli bir yemek de yenebilir .

Paylaş

About the author

1 comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.