Bir Antakya klasiği… Affan Kahvesi

Bir Antakya klasiği… Affan Kahvesi

Antakya’nın ünlü kahvelerinden biri olan İnci Kıraathanesi – Affan Kahvesi arkasında bulunan avluyla kahve içmek için hem turistlerin hem de yerlilerin tercih ettiği bir yer. Kurtuluş Caddesi’nde yer alan bu kahvenin ön kısmı erkeklerin kağıt, okey oynadığı bir yerken arka avlusu daha çok kadın ağırlıklı.

Sıcak bir havada çarşının kalabalığından kaçıp sakin bir şekilde kahve içmek ve iç ferahlatacak bir tatlı yemek için tercih ediliyor genelde. Haytalı isimli bir tatlıları var. Çok az şekerle yapılan bir muhallebi üzerine dondurma ve gül suyu konularak servis ettikleri bu tatlının Adana yöresinin aynı görünümlü Bici Bici isimli tatlısından daha farklı olduğunu iddia ediyorlar. Adana’da denemediğim için tadını tam kıyaslayamadım. Edindiğimiz bilgilere göre Haytalı’nın muhallebisi yapılırken nişasta haricinde mısır unu da kullanılıyor ve Bici Bici’yi soğutmak için buz eklenirken Haytalı’da bu görevi günlük yapılan dondurması görüyor. Haytalı’nın tadını iyice almak için beklemeden hızlıca yemek gerekiyor,  yoksa muhallebi sertleşip gül suyunun etkisi azalıyor.

haytalıBizim gibi genelde çikolatalı ya da şerbetli tatlı seven insanlar için gerçekten çok hafif ve iç ferahlatan bir tatlı olduğunu söyleyebilirim. Ancak ben Haytalı yerine Antakya’dayken Çınaraltı Künefe’de bir künefe daha yemeyi tercih ederim. Sütlü tatlı olarak ise güzel bir keşkül ya da sütlaç üzerine dondurmayı benim için daha keyifli tercihler olur.

Tatlının üstüne bir kahve iyi gider diyorsan, buraya gelmişken Türk kahvesi benzeri Süvari ya da Tarsusi ismindeki kahveyi denemek gerek. Şekersiz ve daha sert bir tür Türk kahvesi olan Süvari çay bardağında servis ediliyor, tatlının üstüne iyi gidiyor.

Sütlü tatlıları denemeye meraklıysan, Antakya’da hava sıcaksa ve vaktin varsa buraya uğrayabilirsin. Beklentilerini çok yüksek tutmazsan daha çok keyif alabilirsin.

Affan Kahvesi – Kurtuluş Caddesi No : 42/A Antakya  Hatay

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.