Geleneksel dondurmanın Moda’daki adresi… Dondurmacı Ali Usta

Geleneksel dondurmanın Moda’daki adresi… Dondurmacı Ali Usta

Geleneksel salep ile hazırlanan Türk dondurmaları bir çok insanın çocukluğundan beri alıştığı lezzet olduğundan genel olarak daha çok seviliyor. Ben her ne kadar İstanbul’da Cremeria Milano, yurt dışında Amorino, Cioccolat İtaliani tarzı İtalyan dondurmacılarının dondurmalarına bayılsam da, en sevdiğim tatlı olduğundan Türkiye’deki güzel geleneksel dondurmacıları da ihmal etmiyorum. Moda’daki Dondurmacı Ali Usta da Çeşme’deki Veli Usta, Bodrum’daki şuan Yeniköy ve Cadde’de de olan Bitez Dondurmacısı ve Dondurmacı Yaşar Usta gibi klasikleşmiş  güzel dondurmacılardan bir tanesi. Önünde kuyruk görünce şaşırmayıp kuyruğa gireceğin cinsten bir yer.

IMG_6721

Meyveli, çikolatalı ve karamelli, cevizli, kahveli gibi en az 20-25 çeşit dondurma bulman mümkün. Kestaneli, yer fıstıklı gibi değişik lezzetlerden de deneyebilirsin. Ben meyveli dondurmaları daha az sevdiğimden favorilerim cevizli ve bademli dondurma. Muzlu dondurmayı çok seven biri olarak buradakini beğenmediğimi söylemeliyim.

IMG_6724

Yazın limonlu ya da kavunlu dondurması, kışın da dondurmalı salebi denenebilir. Ancak Çeşme’deki Veli Usta’nın limonunun ve karadutunun lezzetini beklememeni öneririm. İstanbul’da ise bence Yaşar Usta ya da Bitez geleneksel dondurma için daha özel adresler…

Yine de Moda tarafında içini ferahlatacak, tatlı krizini geçirecek bir dondurma yemek istersen Ali Usta’dan dondurma alıp çikolata sosu ve fındık fıstığa bandırarak sahildeki yürüyüş keyfini arttırabilirsin.

Dondurmacı Ali Usta – Moda Cad. No:264/A Moda, Kadıköy, İstanbul

Paylaş

About the author

1 comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.