Arnavutköy’de güzel manzarası ve özenli hizmet anlayışıyla lezzetli bir balıkçı… Mira

Arnavutköy’de güzel manzarası ve özenli hizmet anlayışıyla lezzetli bir balıkçı… Mira

Arnavutköy’de şık ya da salaş balıkçılar arasında seçim yapmakta zorlanıp daha rahat ama daha özenli bir yer arıyorsan, Mira Balık doğru adres. Yemekleri, lezzetini ve manzarasını özellikle çok sevdiğim Sur Balık kadar lezzetli ve özenli, arkadaşlarımla rahat ortamından dolayı gitmeyi tercih ettiğim Lipari kadar da keyifli ve beyaz masa örtüsünün yarattığı resmi histen uzak bir adres Mira… Üç kardeşin sahibi olduğu Mira’da kendini evindeymiş gibi hissettiren yemekler ve küçük detaylar var…

Sipariş verir vermez masanıza gelen mısır ekmeği diğer Arnavutköy balıkçılarında olduğu gibi küçük küp şeklinde değil, benim de evde yapmayı tercih ettiğim gibi daha çok muffin ya da kek hissi veren içinde çok ince kıyılmış dereotunu da bulunduran bir ekmek. Onun yanı sıra gelen küçük ekmekler ise sıcak olarak servis edildiği için bu özenli tavrın yemeğe mutlu başlamamı sağladığını itiraf etmeliyim.

IMG_8073                 IMG_8127

Balıkçının vazgeçilmezi olan mezeler ise mevsime göre değişiyor ancak fava, yoğurtlu patlıcan, ahtapot salatası gibi klasikler her zaman bulunuyor. Favası gerçekten çok lezzetliydi, tavsiye ederim. Yoğurtlu patlıcan ise üzerinde kavrulmuş susam ve atom (eroin) mezesinde olduğu gibi üzerindeki kurutulmuş biberle çok keyifli bir meze olmuş. Farklı yerlerde yediğim atomlara kıyasla acısı daha kıvamındaydı, çok acı sevmeyenlere bile hitap edebilir. Ahtapot salatası da ahtapot severlerin kesinlikle tercih edilmesi gereken mezelerden biri. Burada klasik bir meze olarak yoğurtlu semizotu istesen bile ceviz ve kuru üzümle hazırlandığı için farklı bir lezzetle karşılaşman mümkün. Klasik lezzetlere yeni yorumlar katılmasını benim gibi seviyorsan bu küçük değişikliklerin hoşuna gideceğine eminim. Yeşili her zaman severim diyorsan o zaman cibes, kaya koruğu, deniz börülcesi gibi lezzetlerden birini seçebilirsin. Peyniri rakıya çok yakıştıranlardansan acılı girit ezmeyi de tavsiye ederim.

IMG_8129

Benim için her zaman ara sıcakların yeri ayrıdır. Lezzetli bir ızgara ahtapot ise vazgeçmediğim bir ara sıcaktır ve kesinlikle ahtapotunuza güveniyor musunuz diye sorarım, çünkü arası yok kötü oldu mu tüm yemeğin tadını kaçıyor. Mira’daki ızgara ahtapot çok lezzetliydi, tavsiye ederim. Ancak ara sıcaklardan favorim kesinle sübyeydi. Sübye daha Bodrum, Çeşme gibi Ege yöresinde bulunan bir deniz mahsülü. Mira da her tür balığı bölgesinden getiren özenli bir adres olduğu için özellikle karides güveç ya da karides çimçimden sıkıldıysan yine güveçte gelen tereyağı sarmısak ve acının tadı çok kararında olan bu ara sıcağı denemeni öneririm.

IMG_8126                IMG_8076

Balık köftesi ise lezzetli bir ara sıcaktı, özellikle balıkçıda çocuklarına balık sevdirmek isteyenler için ve ana yemek yerine ara sıcakları tercih edenler için ideal bir lezzet. Kalamarı ise ızgara olarak yemek daha keyifli bence. Hafif lezzetleri seviyorsan levrekli pazı sarma sağlıklı bir ara sıcak, bana tuzu az geldi ama lezzetli ve sağlıklı hissi çok güzeldi.

IMG_8128Ana yemek olarak yerin kalırsa ızgara levrek, lagos balığı gibi lezzetlerden seçebilirsin. Ancak mezesine ve ara sıcaklarına özenen bir yer olduğundan onlardan eksik kalmamanı öneririm.

Yemeğin üstüne tatlısız olmaz diyenlerdensen tatlı tabağı çok keyifli. İrmik helvası, cevizli baklava ve sakızlı muhallebiden oluşuyor, sunumu çok güzel. Sakızlı muhallebinin sakızı az olduğu için tadına bayıldım. İrmik helvası ise çok güzel olmasına rağmen özellikle yaz mevsiminde gözlerim dondurmayı aradı, umarım yakın zamanda eklerler…

IMG_8092

Keyifli bir ambiyansa sahip Mira, sahiplerinin her an işlerinin başında durması ve her detaya özenmesi sebebiyle insanı evinde hissettiren ve lezzetli yemekler yeme garantisi sunan bir yer. Arnavutköy’de şık ama rahat, lezzetli ama çok yüksek fiyatlara sahip olmayan bir yer arayanlar için ideal.

Mira Balık – Arnavutköy Mh., Arnavutköy Bebek Cd No:70, 34345 İstanbul

 

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.