P.F. Chang’s’te Philip Chiang’le klasik lezzetler ve sushi menüsü tadımı…

P.F. Chang’s’te Philip Chiang’le klasik lezzetler ve sushi menüsü tadımı…

Amerika’da çok yaygın olan ve bir çok ülkede de bulunan P.F. Chang’s iki yıldan beri Etiler’de Amerikanlaşmış Çin mutfağı için güzel bir alternatif olarak hizmet veriyor. Tüm ülkelerde aynı standartlarda hizmet sunan ve Dynamite Shrimp, Tempura, Mongolian Beef gibi klasik lezzetleri her yerde aynı lezzette keyifle yiyebileceğin bir adres…

Çin mutfağı lezzetlerine sushileri de ekledikleri için yeni menü tadımı ve yaratıcılarından Philip Chiang’le tanışmak için bir etkinliğe katıldık, sushi çeşitleri ve klasik yemeklerini deneme fırsatı bulduk. Ton balığı, somon balığı ve levrek balığı sashimileri denedik. Benim sashmilerden favorim levrek sashimi oldu.

IMG_2618

Sushi olarak ise bir klasik olan California Roll buradaki en özelliksiz rolldu bence, diğer alternatiflere öncelik vermeni öneririm. ton balığı, levrek ve somonla hazırlanan Rainbow Roll lezzetli bir tercih denemeni tavsiye ederim. Dynamite Shrimp’i çok seviyorsan Dynamite Shrimp Roll favorin olabilir ancak ben sushi yerine onu tek başına yiyip, çiğ balıklarla hazırlanan diğer rollları yemeyi daha çok tercih edebilirim. Denediğimiz diğer rolllar acılı ton balıklı Dragon Roll ve somonlu Bosphorus Roll’du. Boshorus roll, California Roll gibi benim çok tercih etmeyeceğim sade bir roll. Üzerinde kırmızı biber olan acılı Dragon Roll ise benim damak tadıma hitap etti, ancak acıyı sevmek gerekiyor. Yılan balığı seviyorsan ise Crunchy Ebi de güzel bir tercih olabilir.

IMG_3097          IMG_3095

Atıştırmalık lezzetler olarak ise Karides Tempura, Sebze Tempura ve Tavuklu Lettuce Wrap denedik. Sebze tempuralardan kabaklı olan güzeldi, karidesli tempurayı ise sosuyla yemek daha keyifli oluyor ama benim gibi kızartma lezzetler yerine Çin usülü tavuk ve etleri tercih ediyorsan o zaman tempuralar yerine diğer yemeklere yer bırakmanı öneririm. Lettuce wrap ise çıtır pirinç noodleları ve Wok’ta hazırlanan tavuklu mantarlı bir soteyi marulun içine sararak yediğin bir atıştırmalık. Ben tavuk yerine etli olmasını daha çok tercih etsem de değişik bir alternatif denenebilir. Yine de atıştırmalıklardan favorim kesinlikle Dynamite Shrimp. Sadece karideslisini denemek yerine deniz tarağıyla birlikte karışık olanı da deneyebilirsin.

IMG_3096       IMG_2747

Ana yemeklerden ise Mongolian Beef’i denedik. Philip Chiang’in dediğine göre Dünya’da en çok tercih edilen 5 yemeklerinden biri de Mongolian Beef, gerçekten de benim ana yemekler arasında en sevdiklerimden biri. Daha önce New york Strip, Orange Peel gibi denediğim ve sevdiğim diğer etlerden de daha güzel olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Et yemek istemiyorsan Tatlı Ekşi soslu Tavuk ya da Badem ve Kajulu Tavuk’u da tercih edebilirsin.

Fiyatlar çok ucuz olmasa da standart Çin mutfağı restoranlarıyla benzer seviyelerde ve porsiyonlar doyurucu. Özellikle Dynamite Shrimp, Rainbow Roll ve Mongolian Beef’i denemeni öneririm.

IMG_3094

Yemeğin üstüne ise Great Wall of Chocolate ya da cheesecake ile süper bir kapanış yapabilirsin.

P.F. Chang’s – Etiler Mah. Nispetiye cad. No: 94 34337 Beşiktaş/ İstanbul

 

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.