Floransa’da market yanında leziz alternatif… Trattoria Za’-Za’

Floransa’da market yanında leziz alternatif… Trattoria Za’-Za’

İtalya denince pizza, makarna ve tiramisu ilk akla gelen lezzetler oluyor. Sen de İtalya’ya gelmişken bu lezzetlerin hepsini denemek istiyorum diyorsan ve az vaktin varsa Floransa’da marketi (Mercato Centrale) gezdikten sonra güzel bir öğlen yemeği için Trattoria Za’-Za’ya uğramalısın.

Marketin hemen çıkışındaki İtalyanların Piazza olarak söyledikleri meydanlık alanda bulunan bu trattoria’da hem makarna çeşitlerinden hem de pizza çeşitlerinden birini deneyebilirsin. Eti çok seviyorsan ve çok açsan Floransa’ya gelmişken bir Fiorentina Steak yemekte de fayda var ama hakkını akşam yemeğine Trattoria 4 Leoni ya da Osteria Santa Spirito gibi adreslere de bırakabilirsin.

Makarna ya da risotto gibi lezzetler denemek istersen önerim gorgonzola ve trüflü gnochi, spaghetti carbonara ya da trüflü veya porcini mantarlı fettuchine. Değişik lezzetlere açıksan ve trüf yağını seviyorsan gnochiyi mutlaka denemelisin.

IMG_3840

Pizza olarak ise porcini mantarlı ya da ham ve wrustel yerine benim gibi prosciutto, breasola gibi lezzetleri koydurarak enginarlı ve zeytinli 4 stagioniyi deneyebilirsin. Bu pizzanın domates sosunun sululuğu ve inceliğine rağmen çıtır olmasını beğeneceğine eminim. Yine de pizzayı pizzacı da yerim diyorsan o zaman Floransa’da Gusta Pizza’yı, Roma’ya da gideceksen Pizzeria Baffetto’yu da pizza için deneyebilirsin. Bence pizzerialardaki pizzalar genel olarak daha başarılı.

IMG_3851

Yemeğin üstüne ise canın ne kadar dondurma istese de bir tiramisu denemekte fayda var, gerçekten çok lezizdi. Biraz yürüdükten sonra Gelateria dei Neri ya da Gelateria Santa Trinita’da dondurma yeme şansın yine de var :)

İyi Keyifler!

Trattoria Za’-Za’ – Piazza del Mercato Centrale, 26, 50123 Floransa, İtalya

 

Paylaş

About the author

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.