Alaçatı’da ara sıcakları ve ortamıyla meyhane severleri mutlu edecek adres… Bi İnce Meyhane

Alaçatı’da ara sıcakları ve ortamıyla meyhane severleri mutlu edecek adres… Bi İnce Meyhane

Çeşme‘ye gitmişken benim gibi deniz kenarında olmaktan vazgeçemeyen bir çok insan vardır. Ancak güzel yemekler yemek ve keyifli ortamlar keşfetmek için ben de sık sık Alaçatı‘da akşam yemeklerine şans veriyorum, keyif aldığım zaman da tekrar tekrar gitmek istiyorum. Alaçatı’nın Tuval‘e yakın ana caddesi üzerinde yer alan Bi İnce Meyhane, rakı keyfini güzel müzikler, rahat bir ortam ve lezzetli ara sıcaklar eşiliğinde yapabileceğin çok keyifli bir adres! Ege mutfağını sevmemek mümkün değil ama burada değişik lezzetler tadıp daha da beğeneceğine eminim.

IMG_1820         IMG_1821

Meze olarak fava, yoğurtlu patlıcan, ege otları gibi klasiklerin yanı sıra mevsime göre güzel lezzetler denemen mümkün. Çağla mevsiminde iç baklalı enginarı içinde bir de çağla bademle denediğimde hiç aklıma gelmeyen bir lezzetin ne kadar yakıştığını anladım. İnce bulgur, ceviz, badem ile hazırlanan ve üzerinde salçalı bir sosla sunulan yoğurtlu meze de müthişti tavsiye ederim. Yogurtlu bakla ve cibes, şevketi bostan gibi ege otları ise rakının yanında güzel gidiyor. Yine de çok meze yemeyip ara sıcaklara yer bırakmanı tavsiye ederim.

IMG_1823          IMG_1506

Benim gibi otlara meraklıysan buradaki karışık ot kavurma çok beğeneceğine eminim. Ancak krema sevmiyorsan o zaman Ferdi Baba‘da ya da Cevat‘ta yediklerimi daha çok sevebilirsin. Enginar yatağında beğendili ahtapot ise uzun zamandır yediğim en iyi ara sıcaktı, hiç bir şey tatmam gerekmese kendime bir porsiyon olarak onu sipariş edip sadece onu yemeği isterdim doğrusu, belki bir sefer de öyle yaparım :) Balıklı ara sıcaklardan vazgeçemiyorsan ama daha hafif bir şeyler istiyorsan bahar mevsiminde üzerinde kaşarla sunulan şevket-i bostanlı deniz mahsülleri de çok keyifli ve lezzetli bir tercih.

IMG_1824       IMG_1822

Benim gibi ete hayır diyemeyenlerdensen ve karıştırmak problem değilse o zaman gelmişken Bi İnce’deki ciğeri de tatmanı öneririm, hem servisi çok güzeldi hem de lezzeti.

Tatlı olarak ise kabak tatlısı, ayva tatlısı, dondurmalı irmik gibi klasikleri deneyebileceğin gibi bazı dönemlerde enginar tatlısı gibi değişik lezzetlerle de karşılaşman mümkün.

IMG_1825

Meyhane keyfini Çeşme’de yaşamak istersen Alaçatı’da yaz kış açık olan Bi İnce Meyhane hem yemekleri hem de ortamıyla çok keyifli bir adres, kesinlikle tavsiye ederim.

IMG_1494

Bi İnce Meyhane – Kemalpaşa Cad. Alaçatı, İzmir, Türkiye

Paylaş

About the author

1 comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.